şükela:  tümü | bugün
 • agri hissinin ortadan kaldirilmasi durumu
  (bkz: analjezik)
  uzaktan akrabasi (bkz: anestezi)
 • agriya duyarsizlik olayinin tek kelime olarak karsiligi..

  telkin* yolu ile vucudun herhangi bir yerindeki olusan/olusacak olan agri duyusu/hissiyatinin ortadan kaldirilmaktadir..
  bu yolla kisi, refleksini kaybeder.. igne batmasi, dislerinin oyulmasi gibi durumlarda hastanin koyun gibi beklemesi esas olunur..

  zamaninda kimi ameliyatlarin yaninda, dogum olayi ve hatta kanser agrilarinin bu sekilde gecirildigi, agrisiz, kanamasiz sizisiz dis cekildigi bile kayitlara gecmistir..
 • fransizca analgésie'den dilimize gelmis aci yitimi anlamina gelen tip terimi.
 • (bkz: hipoaljezi)
 • acı yitimi... acıya karşı duyarsızlık... duyu yitiminden farklı olarak acı yitimi, dokunma duyarlığı varolduğu halde acıya karşı duyarlılığın güçsüzleşmesini ya da büsbütün yok olmasını belirtir. dr. charcot bu durumun isteri hastalığının sonucu olduğunu tanıtlamıştır. kendi kendine telkinle elde edilebildiği gibi ameliyatlarda çeşitli ilaçlarla da sağlanabilir. kendinden geçercesine aşırı inançlı dincilerin birçok işkencelerde acı duymamaları bir zamanlar enkizisyon mahkemelerinde suçsuzluk ölçüsü olarak kabul edilmiştir.
 • trans haline ya da farklı şuur hallerinden birine girmiş parapsikoloji ile uğraşan kişilerin veya medyumların bu şuur hali sırasında, kimi zaman deneyimledikleri acıya duyarsızlaşmaları veya acıyı hissetmemelerine verilen isimdir (analgesia).

  ilkel sayılan kimi yerlilerin kült ayinleri sırasında bu tür olaylara rastlanmıştır. ayin sırasında ya gösteri amacına yönelik olarak yapılan bu tür olaylardan en tanınanları ateşte yürüme fenomeni ve vücuda şiş gibi delici aletler batırmadır. ateşte yürüme olaylarında daha çok hindistan, tibet, bali adaları, fiji adaları, hong kong, filipinler gibi ülkelerde ve şinto inancı ile şamanizmde rastlanmıştır.