şükela:  tümü | bugün
 • basamaklı ya da kesintili değil*, sürekli ve kesintisiz olan.

  örneğin doğadaki ses ya da ışık analog yapıdadır, bu dalgayı kesintisiz bir grafiğe dökebilir, bir ortama aynen "kazıyabilir" ve okuyucuyu üzerinden geçirince aynı titreşimi (sesi ya da görüntüyü) tekrar elde edebiliriz.

  sayısal teknolojide, analog dalganın akışkan formu belirli bir çözünürlükteki* basamaklara dönüştürülür.

  analog teknolojinin sunduğu sadakat avantajı, kesintisiz bir dalga yığını içinde istenilen noktaya ulaşmanın imkansızlığı ve doğal dalganın üzerinde işlem yapmanın zorluğu ile gölgelenir.

  dijital teknoloji teorik olarak asla orijinal dalganın kalitesine erişemez* ancak her basamağın adresi ve sayısal değeri belli olduğu için sınırsız işlem imkanı sağlar.

  ancak bu arada biz canlıların beyni de (sadece insanınki değil, hepsininki) analog verileri anlamadığımız bir şekilde depolayan ve inanılmaz bilgi yığınlarını dijital teknolojiyle henüz ulaşılamayacak süratlerle işleyen bir yapıdır.

  bu da belki geleceğin tek başına dijital teknolojide değil, organik "bilgi" sayar olarak adlandırabileceğimiz beynin işleme yönteminin doğru anlaşılması üzerine geliştirilecek yepyeni ve farklı bir analog anlayışta, belki de analog teknolojiyle dijital teknolojinin en iyi yönlerinin henüz hayal edemediğimiz bir şekilde kaynaştırılmasında yatmakta olduğunu gösteriyor olabilir.

  not: hayalim, analog dalgayı holografik olarak saklarken dalganın kendi üzerinde sayısal işaretler (adresler) taşıması, bunu kuantum mu sağlar, başka bir alan mı orasını bilemiyorum ancak netice hayallerimizin çok ötesinde olur, günlük yaşamımız gerçek zamanlı "sihirlerle" dolup taşabilir, teknoloji hayatımızda yepyeni ve çok daha faydalı bir boyut kazanır.
 • dijital olmayan.
 • farkli yapida olmasina ragmen islevsel karsiligi olan hede. buna ornek olarak baliklarin ve yunuslarin yuzgecleri verilebilir.
  (bkz: homolog)
 • yunanca orantili sozcugunden gelir. bu nedenle surekli ve sinyalin siddeti ile orantili veriler icin kullanilir; voltaj, basinc, sicaklik degisimleri gibi.
 • sinyaller icin kullanildiginda, yani analog sinyal dendiginde;
  amplitude'u sinirsiz ve surekli bir dizi icinden herhangi bir degeri alabilen sinyal demektir.
 • en genel ifade ile görüntü ve ses anlamında dijital olmayan görüntü ve ses sistemlerine denir.
 • yari iletken lerin yukseltec olarak kullanildigi elektronik sahasi.sayisal olmayan.dogrusal.
 • elektronik bilesenlere sahip olmayan. (bkz: digital)
 • bir baska seyle analoji kuran sey.