şükela:  tümü | bugün
  • filmiydi, banyosuydu, sıvısıydı, ıvırıydı, zıvırıydı uğraşmayı seven insanları kapsayan fotoğrafçılık. fotoğrafçılığın en güzel hali.

eskiden daha çok hobiden ziyade bir işti tabii ki. daha sonra fetiş meselesi haline geldi. (bkz: lomography)
  • fotoğrafçılığın saf hali. günümüzde her şey gibi fotoğrafçılıkta gittikçe kalitesizleşmekte fotoğraf makineleri çoğalmakta fakat kalitesi gittikçe düşmekte.
  • ara güler'in canlılık ve ruhu içinde barındırdığı için analog makinadan vazgeçmemesinin sebepleri gibi bu bir aşk meselsidir.
  • yatkın olduğum fotoğrafçılıktır. bas çek modu kullanırım genelde. ne çıkarsa bahtımadır. diyafram şu kadar pozlama şu olsun, tuzlama şırdan gibi karmaşık matematikler barındırır analog fotoğrafçılık.
  • (bkz: canon ae-1) kullanıyorsanız fotoğraf çekmenin tadına doyamayacağınız, büyük fotoğraf ustalarının zamanında ne şartlarda fotoğraf çektiklerini anlayabileceğiniz, piksellerin değil filmlerin kullanıldığı gerçek fotoğrafçılıktır.
  • candır gerçekten lakin pahalıdır az biraz ;)hala evimde iki adet çalışan fotoğraf makinem mevcuttur ve güzeldir gerçekten
  • ölmüş olan meslek, hobi, uğraş artık her ne derseniz'dir.

ben dijital slrim çalındıktan sonra parasızlıktan başlamıştım üniversitesi yıllarında. ankara da iken hadi poz bulması tab ettirmesi yine kolaydı. ama şuan egenin pek de küçük saylmayan bir ilçesinde yaşıyorum bırakın tab ettirmeyi poz bulamıyorum, bulduklarım zaten bayat çıkıyor. hadi buldum çektim tab ettireyim diyorsun en yakın izmir'e gönderiyor fotoğraf stüdyoları ve gelmesi iki üç haftayı buluyor.

hal böyle olunca insan uzaklaşıyor, soğuyor bu işten. fotoğraflar geliyor nerde ne zaman çektiğini unutuyorsun. arşive koyuyorsun hepsi iki ay sonranın tarihi ile giriyor drive'a.

velhasıl analog is dead. ilgili hastag'ı bilenler anladı.
  • eğer yeni giriliyorsa mümkünse taş devrinden kalma bi zenit ile adım atılmasını tavsiye ettiğim dijital olmayan fotoğrafçılık türü. zira zenith ile 3-5 film bitiren, adam gibi bir şeyler ortaya çıkaran, multiple exposure falan yapabilenin sırtı bir daha yere gelmiyor. sonra canon ae1 gibi gelişmiş makineler çocuk oyuncağı gibi geliyor insana.