şükela:  tümü | bugün soru sor
 • caiz bir cümledir.

  sual: sahabelerin, peygamberimize “anam babam sana feda olsun” dediklerini okudum. bu ne demektir? niye kendileri feda olmuyor da ana babalarını feda ediyorlar? peygamberimiz için “ya resulallah, canım sana feda olsun, sana ve yoluna kurban olayım” dediklerini okudum. böyle söylemek caiz mi?
  cevap
  evet caizdir. eshab-ı kiram caiz olmayan şeyi yapmaz. caiz olmasa idi, peygamber efendimiz müdahale eder, öyle söylenmez diye bildirirdi.

  "anam babam sana feda olsun ya resulallah" demek, "senin emrini onların emrine tercih ederim" demektir.

  resulullah efendimizi, malımızdan mülkümüzden, ana babamızdan ve herkesten çok sevmemiz gerekir. bir hadis-i şerif meali şöyledir:
  "beni ana-babasından, evladından ve herkesten daha çok sevmeyen, [hakiki] mümin olamaz." [buhari]
  kaynak: http://www.dinimizislam.com/detay.asp?aid=2619
 • ben nankörüm deme yöntemlerinden biri. ibadetin yalakalığa dönüştüğü an.
 • göze girme çabasıdır.
  (bkz: cennet anaların ayağı altındadır)
 • anasını babasını malı gibi gören insanın cümlesidir. öyle olmasa feda olup olmama seçimini annesine babasına bırakırdı bi zahmet. hani diyorum onların da kendi iradeleri, kendi kararları falan vardır belki. sanki çil çil dinarlarını feda ediyor. o zamanlar güdümlü anne terliği olsaymış böyle olmazmış belki.
 • başlığını görenin "hemen koşayım ayar vereyim çünkü o kadar zekiyim ki" diye başlığın ilk girisini bile okumadan yazmaya giriştiğini bize gösteren ifadedir. beyefendi ne demiş orada kötülemeden evvel bir okuyun bakalım (gerçi ilk cümleyi okuduktan sonra muhtemelen bıraktın okumayı):

  "anam babam sana feda olsun ya resulallah" demek, "senin emrini onların emrine tercih ederim" demektir.

  kimsenin anasından babasından peygamber için vazgeçtiği ya da onları "nesne olarak gördüğü" yok yeterince kafası çalışan insanların anlayabileceği üzere.
 • yazmayayım dedim, susayım dedim. düşmanlıkları ile başbaşa bırakayım dedim ama yine olmadı.

  yazayım madem.

  bak şimdi benim güzel arkadaşım. bu lafta ne deniyor? "anam babam sana feda olsun ya resulallah" deniyor. peki neden? normal şartlarda bir insanın bu dünyadaki en kıymetli varlıkları anası babasıdır da ondan. tabi evlat, eş de kıymetli ama bu ifade böyle yerleşmiş. adam feda edeceklerinin listesini çıkarıp ona göre konuşacak değil ya.
  çil çil altınları anasından babasından daha değersiz gören (yaaa şaşırdın di mi?) ve çil çil antınlarından bile daha değerli gördüğü anasını ve babasını peygamberimizden (s.a.v.) daha değerli görmeyen insanın içinden gelerek söylediği laftır bu. şimdi buna yalakalık demek için şunu anlamak lazım: bu ifade müslümanlara şart mı koşulmuş? hayır! peki bu ifadeyi kullanan müslümanlar bunun karşılığında servet, makam, itibar vs... sahibi mi olmuş? hayır! peki bu ifade peygamberimiz (s.a.v.) zamanında yokmuş da dine sonradan mı girmiş? hayır!
  bu dünyada içinden gelerek ve samimiyetle konuşan, riyadan uzak duran, yalakalık yapmayan insanlar da var(mış). bu da şaşırttı di mi seni? karşılığında birşey almayacağını bile bile insan neden sever? çok şaşırtıcı di mi?

  bir de söyleyelim de sonradan kafanız karışmasın, anasını babasını peygamberimiz için yatırıp kurbanlık koyun gibi kesen de olmamış. olsaydı da anaları babaları karşı çıkardı, enselerine tokadı yapıştırırdı evlatlarının. bak sana mis gibi irade...

  bir de cennetin anaların ayaklarının altında olmasının bu ifade ile olan alakasını anlayanın, anlatanın yoluna ben de çil çil biriktirdiğim bozuk paraları feda edecem. valla bak...

  tanım: peygamberimize (s.a.v.) en kıymetli varlıkarını feda edecek kadar samimi sevgisini ifade ederken kullandığı sözdür ashabın. bu iman, bu sevgi, bu samimiyet, bu cesaret bizde de olsa diye hayıflatan sözdür.
 • (bkz: resulallah)
  (bkz: #18908855)
 • bu söylevin birkaç mana iftiva ettiği kanaatindeyim. yukarıda paylaşılanlara ilâve olarak şunu söylemek isterim:

  bildiğim kadarı ile erkek akıl ve ilmi, kadın duygu ve şartlanmayı teşbihte de kullanılıyor. bu sözü rasulullaha söyleyen kişi bir manada: senin bildirdiğin hakikat karşısında benim bildiğim (beni bu hakikatten perdeleyecek olan) ilim, duygu ve şartlanmalar feda olsun deniyor olabilir diye düşünüyorum.
 • insanlar cidden salak mı, yoksa dertleri manipülasyon mu anlayamıyorum. bu cümleden "senin emrini onların emrine tercih ederim" anlamı çıkarmak için ne kadar ıkınmak lazım, onun takdirini size bırakayım. onun yerine şu alternatif çeviriyi öneriyorum: "anne babamın verdiği harçlığı seve seve yoluna harcarım". yerseniz tabi.

  bunun dışında, birkaç cümlelik bir entry'yi anlamak bu kadar zor mu? ana babayı altından değerli görmeyi yadırgadığımı nereden çıkardın? anlamıyorsanız anlayacağınız şekilde anlatmaya çalışalım:

  ana baba insandır. altın insan değildir.

  altın maldır. anne baba değildir.

  insan kendine ait olanı feda edebilir. başkasına ait olan bir şeyi (mal, can, sağlık) feda edemezsin.

  ana babanın kendi iradesi vardır. altının yoktur.

  ana baba feda olup olmamaya kendi karar verebilir. altın veremez.

  son not: kimin feda edileceğine karar veren tüm generallerinizle, politikacılarınızla, din adamlarınızla bir alanda toplanıp birbirinizi yiyin. bu da benim fedakarlığım olsun.