şükela:  tümü | bugün soru sor
 • adını ömer hayyam’ın rubailerinden alan istanbul çıkışlı grup dolu kadehi ters tut’un, müthiş bir ters köşeyle kliplendirdiği yeni şarkısı. klibi ilk izlediğimde newschool punk gruplarının 2000lerde çektiği sorunlu ergen kliplerini andırdığını düşündüm ancak bir noktada klip “anask” dedirterek derinleşiverdi. o noktada şarkının sözleri tokat etkisi görüyor, başa dönüp bir de edindiğin algı eşliğinde yeniden dinleyesin geliyor.

  spoiler vermek gibi olmasın ancak şarkının ve klibin homofobik olmayan her birey tarafından benimseneceğini düşünüyorum. dört sene öncesine kadar yüzde yetmişimizin anlamını bile bilmediği aktivizm olgusunun müziğe ve hikayeye bu kadar yedirilmesi beni umutlandırıyor. yaşı yaşımdan küçük iki tane adamın söylem yıkma çabası, yapı sökme uğraşı beni gerçekten umutlandırıyor. sanatla, müzikle, sinemayla, fotoğrafla, resimle, edebiyatla baştan inşa edeceğiz bir şeyleri. bu uğurda atılmış fıstık gibi bir adım bence!
  dinleyiniz, izleyiniz
 • dktt'nin yeni şarkısı.şaşırtmalı bir de klip çekmişler hoş olmuş, güzel olmuş.
  ayrıca "aldattın mı" klibindeki seksi bakkal otoparkçı olarak karşımızda.
 • portakallı pekin ördeği gerçek portakallı pekin ördeği tarafından kişisel blogunda paylaşıldığından beri, isimleri daha dolu kadehi ters tut bile değil iken takip etmeye başladım kendilerini. bu süreçte uzaktan da olsa büyümelerini, gelişimlerini, bir şeyler başardıklarındaki heyecanlarını takip edip kendimce gururlandım.

  çıktıkları her konserde biraz daha heyecanlanıyor, çıkardıkları her albümde, single'da insanların dibine sokulup zorla onlara da dinleterek bokunu çıkarıyorum şarkıların. bir kere dinleseniz de sinir bozucu olmayan bir şekilde dilinize takılıyor illa ki bir kısmı.

  güzel enerjili, bilinçli !!kesinlikle sevimli!! insanlar. destek olmakta fayda var -çünkü neden olmasın?
 • dolu kadehi ters tut grubunun çok güzel parçalarından birisi. sözleri de şöyle:

  anne tepkisi, baba korkusu, ağabey yargısı,
  mahalle baskısı, komşunun gözü, ebesinin...
  (hangisinden kaçmalı? nerelere saklanmalı?)

  dayım mı görmüş? halam mı duymuş? dedem işitmiş.
  anneannem küsmüş, babaannem kusmuş içindeki...

  (...nefreti ve öfkeyi. silmiş atmış her şeyi.)

  kimseyi takmadan yaşamak varken,
  uyuyamaz oldum düşünmekten.

  ya bizi böyle yakalarlarsa, kapının ardında sevişirken?
  ya bizi böyle gören olursa, koridorda sessizce öpüşürken?
  "anamız, babamız yok!" deriz.
  "evimiz, yurdumuz yok!" deriz.?

  şarkı çok güzel güzel olmasına da, dinlerken içim eziliyor. paramparça oluyorum. 20 yaşındaki gençlerin aşk, sevgili, gökyüzü, çiçek ve böceklerle ilgili şarkı yapmaları gerekirken "anamız babamız yok deriz" diye şarkı yapıyorlarsa o ülkede çok ciddi bir toplumsal sorun var demektir ki var zaten. çok ciddi toplumsal sorunlarımız olduğu için 20 yaşındaki gençler böyle şarkılar yapıyorlar. gençliğimizi hiç ediyorlar diye boşuna demiyorum.
 • yine öyle bi şeyler okurken arkada çalsın diye açtığım youtube sayesinde öğrendiğim muhteşem bi şarkı. şarkının nakaratı sevimli biraz da komik geldi, başımı kaldırıp ekrana baktım, klibin son sahnesini gördüm. nasıl yani, ne alaka deyip klibi baştan izledim, şu an toparlayamıyorum kendimi.

  o "anamız babamız yok deriz" cümlesinin 'hee öyle der geçeriz işte' gibi bi şımarıklık ve ukalalıkla değil; gerçekten hissedilerek, mecburiyetten, hatta biraz da isyanla söylenmiş olması çok acıttı içimde bi şeyleri. çünkü o ukalalık sevimli ama bu acı, çok acı. ve bu acı maalesef bizim gerçeğimiz.
 • klibi ile dumura uğratan şarkı. muazzam anlamlı ve güzel olmuş.
 • ne gerek vardı dediğim kliptir.

  ne gerek vardı böyle klipler çekmeye, böyle şeyleri sorun etmeye. hepi topu 60-70 yıllık ömrümüz var. ne gerek vardı bu kadar kısa zamanı yoktan yere meselelerle doldurmaya. ne olur sanki o onun elini tutmuş, öbürü öbürünü öpmüş, bir erkek bir erkeği sevmiş ya da bir kadın bir kadınla sevişmiş.

  klibi izlerken insanın midesi bulanıyor, içi sıkılıyor. ne gerek vardı?

  (bkz: dolu kadehi ters tut)
 • klibini kuzenim izletti, resmen film gibi. sonunda şok oluyor insan. sonra bunu bir gelenek haline getirip sonunu söylemeden ona buna dinletmeye başladık. eşcinsel arkadaşlarıma da dinlettim. zaten şarkı, melodi falan güzel. pastanın üzerindeki vişne oldu bu da.