şükela:  tümü | bugün
  • bugun teyzemin kizinin basina geldigini ogrendigim bokluk. ulan dallama ulan ogretmen sana ne benim cocugumun duasindan !!! sen benim cocuguma nasil kendi inancini empoze edebilirsin sen kimsin? rezalettir ahlaksizliktir terbiyesizliktir.

edit: ogretilen yemek oncesi duasiymis. ne duasi olursa olsun. size ne benim inancimdan, kucucuk cocugu sacma sapan seylerle zehirlemeye hakkiniz yok !
  • aklı başında, kafası çalışan insanların yaşadığı herhangi bir kara parçasında doğal değildir.
  • medeni hiç bir ülkede doğal olmayan saçmalık.
  • çocuk istismarıdır.
  • ülkemiz şartlarında olmaması anormal sayılması yakın olan önerme. kimi anaokullarında rutindir ve baştan velilere belirtilir. kimi anaokullarında ise olmaması için savaş verilir yine de kazanılamaz. baştan yönetim ile aklınıza gelen/çevrenizden derlediğiniz soruları sorup cevaplatmak candır.
  • soyut düşünme yetisine kavuşmamış bireylerin kafasını karıştırmaktır. aslında eğitimcilerin gayet iyi bilmesi gerekn gelişim psikolojisi kitaplarında bu durum detaylıca açıklanmıştır. insanların benimsedikleri inancı çocuklarına empoze etmeleri kaçınılmazdır, ancak anlayamayacağı bir yaşta onlara bunu sunmak abesle iştigaldir. çocuk ezberletilerek bunu yapsa dahi yaptığı işe bir yetişkin gibi bir anlam yükleyemez, sadece takdir ve tasdik edilmek için bir görevi tamamlamış olur.
  • down sendromlu çocuklara bile din eğitimi verilen ülkede ne yazık ki normal karşıladığımdır.
  • kardeşime anaokulundayken yapılan. ama öyle arapça dua falan değil, her yemek öncesi rituel gibi şiirimsi bir şey idi. evde sofraya oturdugumuzda yemeğe başlamamıza izin vermezdi kıvırcık sarı kafasıyla haşmetli bıyıklarıyla işten aç gelen babamı bile sofrada ipe dizerek kendisinin ardından sözleri tekrarlamamızı isterdi. 20 yıl geçti, beraber oturulacak sofra kalmadı ama ben hâlâ unutmadım:
    "el açtım tanrım sana
    akıl, fikir, doğruluk, iyi huylar ver bana.
    yemezsem büyüyemem,
    okuluma gidemem.
    çabuk çabuk yiyelim,
    okulumuza gidelim.
    amin"
  • net olarak gericiliktir.
  • okuldan okula değişen durum. bazı okullarda dua öğretilirken bazı okullarda şu sıralarda yılbaşı ağacı süsletilir. bu tür durumlar için sonradan serzenişte bulunmak istemiyorsanız, çocuğunuzu vereceğiniz anaokulunu iyi araştırmalısınız, hepsi bu.