şükela:  tümü | bugün
 • avcı-toplayıcı toplumdan sonra tarım toplumuna ve sonra da sanayi toplumuna geçince sosyal sınıflaşma, devlet baskısı,köleleştirme, çevresel felaketler gibi sorunların doğduğunu öne sürerek, endüstriyalizmin tasfiyesi ve teknolojinin terkiyle uygarlık öncesi duruma dönmeyi savunur. özellikle 20.yüzyılda dünyada halen var olan ilkel topluluklar arasında yapılan sosyolojik ve antropolojik çalışmalar ve eski çağlara ait arkeolojik bulgulardan yola çıkarak filizlenmiştir. bazı makalelerden örnekler:

  graham clark - world prehistory in new perspective:

  avcı-toplayıcı toplumlardaki boş zaman bolluğuna değinerek şöyle der:
  sıkıntı ve günbegün öğütülme yerine, zevk verici bir yaşam tarzının eşlik ettiği bu boş zaman bolluğu, toplumsal yaşamın niçin öylesine durgun kaldığını gayet iyi açıklamaktadır. bir zamanlar huzurun ve mutluluğun hüküm sürdüğü bir altın çağ vardı. sonra bir şey oldu ve bu güzel yaşam ortadan kalkarak yerini sıkıntılara ve acılara bıraktı.

  kevin duffy - children of the forest:

  "mbutiler ne herhangi bir hayvanı evcilleştirmiş ne de ekin ekmişlerdir. çiftçi olmayan topluluklar az çalışma ve maddi bolluk gibi son derece aklı başında bir kombinasyonu gerçekleştirmişlerdir. mbutiler, mevcut anın doyurucu bir şekilde yaşanmasıyla, geçmişin ve geleceğin kendi başlarının çaresine bakacağına inanırlar. anılarla yaşamazlar ve doğumgünleri ve yaşlarını sayma gibi konularla ilgilenmezler."

  john bodley -1976:

  kalahari çölünde yaşayan san buşmanlarının çevrelerinde yaşayan çiftçi kabilelerine nazaran daha az çalıştığını keşfetmiştir.hatta çeşitli kuraklık dönemlerinde çiftçi kabileler san topluluklarına başvurmak zorunda kalırlar.sanlar şaşırtıcı derecede az çalışırlar ve zamanlarının büyük bölümünü eğlenerek geçirirler. lauren van der post san insanlarının coşkun kahkahasını şöyle tarif eder: "uygar insanlar arasında asla duyamayacağınız ta mideden gelen bir kahkaha.". truswell aynı canlılığı bir leoparla tutuştuğu silahsız kavgadan sağ kurtulan bir başka san insanında görmüş. yara almasına rağmen hayvanı çıplak elle öldürmüş.

  lido cipriani- the andaman islanders:

  "tayland ın batısındaki andaman adası yerlileri lidersizdirler ve herhangi bir hayvanı evcilleştirmemişlerdir. aralarında saldırganlık,hastalık ve şiddet yoktur. yaraları şaşırtıcı biçimde çabuk iyleşir. görme ve işitme kabiliyetleri keskindir. iddiasına göre dişleriyle çivileri bükebilen 10-15 yaşında çocuklar görmüştür. bal toplamak için arılardan korunmak amacıyla hiçbir koruyucu giysiye ihtiyaç duymazlar. "

  ayrıca darwin in araştırma notlarında güney amerikanın kutuplara yakın bölgelerindeki yerlilerin dondurucu soğukta yarı çıplak dolaştıklarından sözeder.

  makaleler john zerzan 'ın kitabından alıntılanmıştır.
 • anarko-primitivizm veya anarko-ilkelcilik, uygarligin kokeni ve gelisiminin anarsist bir elestirisidir. primitivistler avci-toplayiciliktan tarimsal gecime gecince sosyal siniflasma, baski vb. unsurlarin dogdugunu one surmektedir ve bu nedenle insanligin uygarlik oncesi duruma geri donmek icin calismasi gerektigini savunur. bu deendustrializasyon, teknolojinin terki gibi ciddi eylem ve surecleri de icerir.

  sadece nukleer/biyolojik bir savas sonucu insanligin kendi kendini yok etmesiyle gerceklesebilir gibi gozukuyor bana.
 • kaczynski'ye göre en büyük düşmanı solcular olan yaşam biçimi. çünkü sağcılar, muhafazakarlar veya milliyetçiler durdukları gerizekalılık bloğunun ardında zararsızdır. oysa solcular sistemin kendisiyle anlaşma halindedir. karşı görünürler ama sistemin işlemesi için solculara ihtiyaç vardır. bu yüzden yeşil anarşi gruplarına çok söver unabomber reis.
 • sapiens kitabında üstü kapalı olarak bolca atıfta bulunulan kavram.

  tarım toplumunda haftada 50-55 saatini toprağına ayıran ve tuketebildigi besin maddeleri sepeti son derece kısıtlı olan bununla beraber herhangibir açlık /kıtlık/kuraklık durumunda yapacak pek fazla bir şeyi olmayan bir çiftçi ile doğada özgürce gezen , birçok besin maddesinden tüketebilen ,kuraklık vb kaygısı olmayan bir avcı toplayıcıyı kıyasladığımızda oyumuz tabiki avcı toplayıcıdan yana olur mantık çerçevesinde .

  bununla beraber tarım devriminin tetiklemesiyle uygarlık öyle bir noktaya geldi ki acaba alternatif bir tarih söz konusu olsa ve her daim avcı toplayıcı kalsak acaba şu an nerede olurduk merak konusu.
 • (bkz: into the wild)
 • anarşizm; mülkiyetin, otoritenin, kanunların olmadığı ve insanların barış içinde yaşadıkları bir toplum olsa dahi bunu bile mükemmel görmeyecek, durduğu yerde asla durmayan bir ideolojidir. bence anarşizm direkt bu yönüyle anarko primitivizm'den ayrılıyor. insan daha kendi ürettiği, kendi geliştirdiği, kendi keşfettiği şeylerle baş edemeyip, bunların boyunduruğu altına giriyorsa ve bunlarla birlikte doğaya zarar veriyorsa bu şeylerin yok edilmesi nasıl mükemmel bir toplumun oluşumuna yol açabilir ki? böylesine aciz bir insanlık bugünkünden daha güzel bir dünya yaratabilir mi?

  daha kendi oluşturduklarıyla baş edemeyen, oluşturduklarının hangi zararlara yol açabileceğini ve hangi yararları olabileceğini bilmeyen ve buna uygun bilinci gelişmemiş bir insanlığın elinden bütün bu imkanların alınması hiçbir şeyi değiştirmez.
 • (bkz: tersine evrim)
 • türkçe'ye yerleşmekte olan diğer adıyla (bkz: uygarlık karşıtlığı)
 • mirai shonen konan adlı animede kısmen işlenen bir dünya görüşü.
 • bizim köyün tamamının benimsediği ideolojidir.