• nerden uyduruldugunu anlamadıgım turkce dersi cumlelerinden en anlamsızı.
    (bkz: cift haseki pasa)
    (bkz: fıstıkcı sahap)
  • tüm hayat boyunca verilen türkçe derslerinde " sıfat fiil " adlı konuyu kişiye unuttturmamak için kullanılmış sözdür.
    anlamsız ve gereksiz bir cümledir benim için.
    tüm hayatım boyunca görmüş olduğum türkçe dersinden nefret etmemi sağlayan tek şeydir.
    ayrıca anası mezar dikecekse babası başka birşey dikecektir..
    mazzallah bize dikmesinde naparsa yapsın.
  • sıfat-fiil eklerini zihnimize kazımak için eğitim müfredatının bizi yönlendirdiği kabus gibi cümle.

edit: isim-fiil de nerden çıktı, sıfat fiil. demek ki işe yaramamış ey eğitim sistemi.
  • ezbere dayalı dilbilgisi öğretiminde öğrencilere ezberletilen birçok zırvadan biridir. "an, ası, mez, ar, dik, ecek, miş" diye ayrılır ki bunlar sıfatfiil ekleridir. öğrenciler bunları ezberler ancak sıfatı, eylemsiyi metin içinde bulamadıkları için bu ekleri gördükleri her sözcüge sazan gibi atlayıp papazı bulurlar.
  • -an
    -ası
    -mez
    -ar
    -dik
    -ecek
    -miş
    şeklindeki fiilden sıfat üretme eklerini ezberlemek için kullanılan kısaltmaydı zamanında. hala tedavülde midir bilmiyorum tabii.
  • sıfat fiil eklerini unutmamak için büyük ihtimalle bir dershane öğretmeninin uydurduğu kolay ezberleme şeysi.
  • korkutucu bir cümledir. sıfat fiili tam öğrenmeyeydik de bu cümle hiç olmasaydı. hiç oturup düşündünüz mü anlamını bu cümlenin? anası mezarcı mıymış yoksa anası mezara mı girecekmiş ne olmuş hala anlayabilmiş değilim. ne biçim anne lan bu? ne vardı anası çiçek, pantolon arası yırtığı dikseydi sanki?
  • bir neslin fiilimsileri öğrenememesinin sebebidir. türk korku filmlerinde kullanılması gereken mistik bir öğedir.
  • hiçbir anlamı yok ama akılda kalıcı , genelde saçma sapan şeyler akılda kalır
hesabın var mı? giriş yap