şükela:  tümü | bugün
 • imam hatiplerle istenilen itaat seviyesine ulaşılamadığı görülmüş olacağından başlanılan uygulama. bir de 'dinimi seviyorum, öğreniyorum' denmiş. hangi dinin hangi mezhebi öğretilecek, bu belirtilmemiş. hoş, hepimiz biliyoruz hangisi olduğunu...

  yazık şu memlekette doğan çocuklara.
 • 4 yaşında kuran okumayı öğrendim.
  6 yaşında hafızlığa başladım.
  8 yaşında koyu muhafazakar bir özel ilkokula gittim.
  14 yaşında muhafazakar bir özel erkek lisesine gittim.
  18 yaşında cübbe şalvar sarık sakal kombinasyonuyla medreseye başladım.
  22 yaşından beri ateistim...
 • bence bu uygulama da yetersiz kalır. hamile olan tüm türk vatandaşlarının evine müftülük hoca göndersin haftanın 6 günü. anne karnına doğru 2 saat tecvidli kuran okusunlar. başka türlü olmaz bu.
 • çocuğun hamurunda (ailesinde) yoksa tutmuyor bu eğitim benim sıpa'dan biliyorum.
 • yumurtaya okunmuş sperm yerleştirilsin böyle kasmaya gerek yok.
 • meb'in yalova'da uygulamaya koyduğu projeye göre 4 yaşından itibaren anasınıflarında müfredatını müftülüğün hazırlayacağı, diyanet tarafından görevlendirilen personelle haftalık 6 saat arapça ve din eğitimi verilecektir.

  vatana millete hayırlı olsun, selam ve dua ile. beka önemli tabi. allah sonumuzu hayırlı etsin. amin.
 • ben bu ülkede kendi çocuğum olmadan gerizekalıların çocukları için kaygılanmaktan bıktım.

  benim çocuğum yok ama olsa da senin çocuğun gibi tarikat yurtlarında üzerine kapı kilitlendiği için yanmayacak. 1300’lü yıllardaki gibi kızamıktan ölmeyecek. kaynanaya kısır olmadığımı ispatlamak, toplumsal rütbe kazanmak ya da herifi eve bağlamak için yapılmış çocuklardan olmayacak. çocukluğunu senin yedi şürekanın yaşadığı toplam çocukluktan 50 kat daha fazla, daha güzel yaşayacak. benim çocuğum senin o sikko minik militanlar gündüz bakım evi’ne gitmeyecek.

  ama bunların kaygısı da bize düşüyor. kuvvetle muhtemel uçakta yanıma düşse boş koltuk arayacağım bebesinin geleceği, sağlığı için ben kaygılanıyorum. yapma diyorum, açıklıyorum, işlemiyor. o çok mutlu. açlıktan bok yese de mutlu. cennetten arsayı iki böbreği karşılığında alsa da mutlu. çocuğunu kurban ederken gökten koç inmede de mutlu. giren yine bize giriyor.

  ben bu ülkede günahım kadar sevmeyeceğim, belki hayatım boyunca hiç görmeyeceğim insanların beni hiç ilgilendirmeyen çocukları için kaygılanmaktan yoruldum.
 • hiçbir faydası olmayacağı aşikar olan uygulama. işte tarih bilmek bu yüzden önemli, akıl yürütmeyi bilmek daha da önemli. bugüne kadar dini eğitimle gelişen tek bir ülke bile gösteremezsiniz; ama tam tersine dini eğitimin şişirilmesi yüzünden orta çağ karanlığına dönen yüzlerce ülke gösterebilirsiniz. hepsi bir yana, 5 yaşındaki çocukların böyle bir eğitime tabi tutulması istismardır, beyin yıkamadır. bununla birlikte, somut çevre dışında bir algıları olmayan çok küçük yaştaki çocuklara dini eğitim verilmesi tamamen faydasızdır, yalnızca anlamadan tekrarlayan bir grup çocuk elde edebilirsiniz. bu eğitimin, dinin öğretilmesine de bir katkısı olmayacağı gibi, ancak söylenenleri yapmaktan başka bir vasfı olmayan robot bir nesil ortaya çıkarmanızı sağlayacaktır. itaatkar bindirilmiş kıtaları çocukluktan eğitmeyi amaçlayan bu korkunç uygulamadan derhal vazgeçilmesi, ülkenin selameti için elzemdir.
 • başvuruya tâbi olduğunu hatırladığım eğitim. ha yine abes. neden? hacı 11 yaşından önce soyut kavram anlamıyor bebeler, kafaya girmiyor, sadece korkutuyorsun. ama ne demişler anlatamazsınız*...