şükela:  tümü | bugün
 • sscb tarihinde yaklaşık 40 yıl boyunca politbüro üyeliği yapmış olan ''hazı yatmaz'' lakabıyla bilinen kişilik...... anıları sovyet tarihi, stalin in son günleri hakkında ilginç ayrıntılı nootlar içerir.......
 • bolşevik devriminin kafkasya'daki kahramanlarından biri olarak kabul edilen ermeni önder. bakü komünü sırasında müsavatçılarla çatışmaya girdi ve müsavatçılar tarafından vuruldu. ingilizler'in 1918'de bakü'ye girmesinin ardından tutsak alındı ama esas lider stepan şaumyan kurşuna dizildiği halde ilginç bir şekilde mikoyan serbest bırakıldı. 1920'de azerbaycan'da sovyet iktidarının kurulması sırasında görevinin başında bulundu. bu tarihten ölümüne kadar sovyetler birliği'nde hep üst düzeyde görevlerde bulundu ve en prestijli 10 şahsiyetten biri olarak kaldı. özellikle cumhuriyet'in ilk yıllarında türkiye ile dostane ilişkiler geliştirilmesini savundu.
 • ermeni asıllı bolşevik önder ve sovyet devlet adamı. stalin ile kruşçev dönemlerinde iç ve dış ticaretten sorumlu olarak görev yapmıştır. mig firması kurucularından artöm mikoyan'ın ağabeyidir.

  1915'te eçmiadzin'deki papaz okulundan ayrılarak bolşeviklere katıldı. kısa sürede kafkasya'daki devrimci hareketin önderlerinden biri oldu. 1918'de, iç savaş'a müdahale eden ingiliz birliklerince tutuklandı. serbest bırakılınca komünist parti'de çalışmaya başladı. 1920'lerin başındaki iktidar mücadelesinde stalin'i destekledi. 1923'te partinin merkez komitesi'ne seçildi. 1926'da iç ve dış ticaretten sorumlu halk komiserliğine getirildi; bundan sonra hep bu alanda görev aldı. 1935'te politbüro üyeliğine seçildi. ıı. dünya savaşı sırasında yönetimi üstlenen devlet savunma komitesi'ne atandıktan sonra (şubat 1942) silahlı kuvvetlere malzeme sağlanması ve ulaştırılması işinden sorumlu oldu. 1946'da ticaretten sorumlu başbakan yardımcılığına (bakanlar konseyi başkan yardımcılığı) getirildi.

  stalin'in gözünden düşmeye başladığı sırada liderin ölmesi (mart 1953) üzerine tasfiye edilmekten kurtuldu. stalin sonrası hükümette ticaret bakanı ve başbakan yardımcısı olarak parti prezidyumu (eskiden politbüro) üyeliğini korudu. daha sonra desteklediği kruşçev başa geçince onun yakın danışmanlarından biri ve başbakan birinci yardımcısı oldu.

  kruşçev'in görevden alınmasından sonra, büyük ölçüde sembolik bir makam olan yüksek sovyet prezidyumu başkanlığında bulundu (1964-aralık 1965). nisan 1966'da parti prezidyumu'ndan çıkarılmakla birlikte merkez komitesi üyeliğini ve protokoldeki yerini korudu.

  (bkz: stalin)
  (bkz: sovyetler birliği)
  (bkz: bolşevik devrimi)
 • sscb'nin kurt politikacılarındandır.

  taa lenin'den brejnev'e kadar bir şekilde hep parti içinde kalmayı başarması ve stalin'e yeri geldiğinde kafa tutmasına rağmen hayatta kalabilmiş olması bunun en güzel ispatı.

  hatta sovyet politik sahnesine bu kadar ön planda kalıp başına bir iş gelmemesine ilişkin şöyle de bir deyime konu olmuştur:

  "ot ılyicha do ılyicha bez infarkta i paralicha"

  meali:

  "ilyiç'ten (lenin) ilyiç'e(brejnev), ne kalp krizi ne inme"
 • artem mikoyan'ın ağabeyidir.
 • ilginç bir katkısı da şudur, 1930'larda gıda bakanı olarak çalışırken abd'ye muhtelif geziler yapmış ve batıdaki popüler yeme içme alışkanlıklarının (hamburger, ketçap, mısır gevreği vs) rusya'ya girişini sağlamıştır.

  yabancı kaynak: https://www.rbth.com/…25-american-food-ussr-history

  bu ziyaretlerde oluşan hukuk yaklaşık 20 yıl sonra küba görüşmelerinde etkili olmuş, abd-sscb arasındaki sıkıntıların daha hasarsız atlatılmasını sağlamıştır.
 • her tür beladan, kıyımdan burnu bile kanamadan sıyrılması konusunda şöyle bir fıkra anlatılır: mikoyan bir yere misafirliğe gitmiş, tam vedalaşıp evine dönmeye davrandığında felaket bir sağanak yağmur bastırmış. 'aman mikoyan yoldaş, oturup yağmurun dinmesini bekleyin ıslanmayın' demişler, 'siz merak etmeyin ben yağmur damlalarının arasından sıyrılır geçerim' diye cevap vermiş.

  kendisi sscb'nin sayılı devlet adamlarından biridir, kardeşi artyom mikoyan da mig savaş uçakları tasarlayan deha bir uçak mühendisidir.
  stalin yıllarında taşnak kıyımına yardım ettiği için ermeni milliyetçileri kendisinden hiç hazzetmezler, ırk haini olarak görürler. yazılacak dünya kadar şey var aslında da vakit yok. kısmetse bir ara döktürürüz.