şükela:  tümü | bugün
  • balkanlardan gelen tehlikeleri durdurmak amacıyla 5. yüzyılın sonlarında inşa edilmiş.

    karadeniz'de çatalcadan başlayarak silivriden marmara denizine kavuşmakta. ayrıca dünyanın çin seddinden sonra en uzun ikinci surudur. uzunluğu 45 km fakat 22 kmlik kısmı ayakta kalabilmiş. zamanında depremden ve düşman saldırılarından zarar görerek pek çok kez onarılmış. surun büyük bi kısmı bilinçsiz bi şekilde köylüler tarafından yapı malzemesi olarak kullanılmış.
    yinede kalan kısımlar renovasyon çalışması yapılarak turizm malzemesi haline getirilebilir.
  • çatalcaya bağlı karacaköy ile yalıköy arasında kalan evcik plajına inen yolun solunda bir bölümü görülebilir. ağaç ve otların arasında bakımsız 1500 yıllık bir tarihin kalan parçalarından. istanbul surlarından bir asır kadar sonra yapılmış, tamamlanan hali şehir surlarına nazaran 3 te 1 yüksekliğinde, 3 katı uzunluğunda imiş.
  • bizans imparatoru anastasius’un beşinci yüzyılda savunmaya yönelik olarak yaptırdığı set, marmara denizinden karadenize uzanıyor. yüzyıllara meydan okusa da şimdilerde orman içinde kalan bölümleri ve de tahrip olan bölümleri ile acınacak halde. elin çinlisi bile çin seddini* yapmışlar ve korumuşlardır. biz ise bu surları yapmadık ancak korusaydık iyiydi.