şükela:  tümü | bugün soru sor
  • arkasında kendi içinde kullanılan dildeki sözcükleri barındıran bir sözlük bulunduran çılgın neal stephenson kitabı. çılgın, çünkü hesapta bilimkurgu, ödüllü bir bilimkurgu hatta, ama felsefe kitabı bir taraftan da. sadece akademik bir dil yerine roman içerisine yedirerek anlatmış... $ükela!

bunu severseniz mutlaka cryptonomicon ve snow crash'a da bakın derim.
  • (bkz: anathema)
  • piyasalarımızda sadece ingilizce versiyonunun bulunduğu kitaptır. ama neyse ki bir kaç ay içinde, sene sona ermeden türkçesi de piyasaya sürülecek. merakla beklemekteyim. zira onca ödülü boşuna almış olması imkansız.
  • çok övülünce, ingilizcesinde debelenmeye karar verdiğim kitap. nihayet dün başladım ve yaklaşık 200 sayfa okudum. ne tür tabirler kullanayım nasıl anlatayıp bilemiyorum, belki biraz abartıp bizim çağımızın dune'u diyebilirim bir fikir oluşturması açısından. kurduğu atmosfere ya da dünyaya diyelim, tüm insanlık, bilim, kurgu, felsefe ve tarihi öyle bir yerleştirmiş ki herkes her türlü çıkarımı yapabilir. kitabın sunduğu teorilerde dilediği gibi debelenebilir. daha derin düşünebilir, günümüzle bağlantılarına kafa yorabilir. hiç halüsinojen kullanmadım ama yeni renkler yeni bağlantılar görmeyi, algıyı değiştirmeyi sağladığına dair birçok şey okudum. bu bağlamda son sözüm; böyle kitapları okuma şansım olduğu sürece herhangi bir halüsinojene niye ihtiyaç duyayım ki? (kamu spotum)
    çevirecek kişiye kolaylıklar diliyorum.
  • ayrıntı yayınları'ndan 50 tl gibi bir fiyatla ilerleyen günlerde yayımlanacak olan kitap. bence oldukça pahalı. ayrıntı yayınları da git gide fiyatlarını abartıyor.
  • 828 sayfalık anathem ayrıntı yayınları tarafından yayınlandı.
    sayfa sayısına göre fiyatı uygun gibi gözükse de, daha uyguna almak için d&r'ın web sitesi değerlendirilebilir. 37,5 tl.den almak mümkün.

aldıktan sonra, okumadan önce editi.
    okunur mu olm bu? minicik punto ile yazılmış, sonundaki eklerle beraber 847 sayfacık. gözüm yerse dalacağım sayfalarına. *
  • okumasi zahmetli, hikayenin acilmasi da zaman aliyor ancak karsiligini fazlasiyla veriyor.

--- spoiler ---
    konu arbre'da geciyor, bir nevi cakma dunya diyebiliriz. mumkunse uzayzamanimizin kiymetini bilelim, bizimki* onlara gore htw*
    --- spoiler ---
  • ılk 350 sayfa itibariyle kendisini okuyup da içindeki felsefi ve bilimsel göndermeleri bana açıklayacak bir hatun kişisiyle ömür boyu yaşayabileceğimi düşünmeme neden olan kitap. ama tabi kitabı bitirdiğimde fikrim de değişebilir. *
  • kitapyurdunda bu ara 80% indirimle 10 liraya satılmaktadır.