şükela:  tümü | bugün
 • tam adi jacques anatole françois thibault olan, 1921 yilinda edebiyat dalinda nobel ödülü sahibi fransız yazar... 1920 yilinda eserleri roma katolik kilisesinin yasaklılar listesine alinan yazar, 1924 yilinda hayata veda etmiştir...

  "the law, in its majestic equality, forbids the rich as well as the poor to sleep under bridges, to beg in the streets, and to steal bread." (the red lily adli eserinden, 1894)
 • "if fifty million people say a foolish thing,, it is still a foolish thing.."
 • "yasamla bas edemiyoruz,
  yine de sonsuz bir yasam diliyoruz." - anatole france
 • "aslinda ben hiç bir sey bilmiyorum. hayal kurmak herseydir." demis fransiz yazar.
 • dreyfus olayı sırasında emile zola nın en yakın destekçisi ve hazırladığı bildirgeyi de ilk imzalayanlardanmış.
 • adalet ancak hakikatten, saadet ancak adaletten doğabilir. - anatole france
 • oğullar annelerinin iffetli olduğuna inanırlar.
  kızlar da öyle, ama onlar daha az inanırlar. - anatole france
 • "insanlar doğar, acı çeker ve ölürler..." diyerek hayat akışımızı pek bir güzel özetlemiş yazar...
 • "hakiki sevgi, herkesin bahsettiiği bir gül fakat pek az kimsenin gördüğü hayaletlere benzer."
 • fransız edebiyatında klasik geleneğin en saygın temsilcisi sayılır. yapıtlarında zengin bir klasik kültürü açık ve duru bir dille, bilge bir alaycılıkla yansıtabilmiş, edebiyatın her türünde yapıtlar vermiş, politika, din, tarih, sanat, edebiyat ve felsefe alanlarında voltaire ve diderot'nun hümanist aydınlanma geleneğini sürdürmüştür.
  asıl adı jacques-anatole-françois thibault olan anatole france 1844 yılında paris'te bir kitapçının oğlu olarak dünyaya geldi. stanislas lisesi'nde sağlam bir hümanist eğitim aldıktan sonra kütüphanecilik, yayınevi asistanlığı, arşivcilik, öğretmenlik gibi değişik işler yaptı. bu arada parnasse okulu şairleri arasında yer aldı ve edebiyat çevrelerinde saygın bir yer edindi.
  1875 yılında le temps gazetesi onu edebiyat eleştirmeni olarak işe aldı. bu gazetede çağdaş yazarlar üzerine yazdığı eleştiriler daha sonra dört ciltlik la vie litteraire (edebiyat hayatı) adıyla yayımlandı. daha sonra yayımlanan sylvestre bonnard'ın suçu (1881) adlı romanı, güzel dili ve alaycı deyişiyle onu bir anda üne kavuşturdu.
  1877 yılında evlenip beş yıl sonra boşandı ve paris'in ünlü edebiyat salonlarından birine ev sahipliği yapan madam de caillavet ile birlikte yaşamaya başladı. bu ilişkiden esinlenerek yazdığı trajik bir aşk öyküsü olan kırmızı zambak (1894) büyük başarı kazandı.
  1896 yılında fransız akademisi'ne seçildi. bu yıllarda toplumsal sorunlarla giderek daha çok ilgilenmeye başladı. dreyfus olayı başladığında emile zola'nın en yakın destekçisiydi. onun hazırladığı bildiriye ilk imzayı attı. amerika'daki sacco-vanzetti davası nedeniyle yazdığı açık mektup amerikan gazetelerinde yayımlandı. 1897-1901 yılları arasında yazdığı dört ciltlik histoire contemporaine (çağdaş tarih) adlı romanında dreyfus olayını ve fransız toplumsal politik yaşamını ele aldı.
  voltaire ve fenélon biçeminde özyaşam öykülerinden oluşan le livre de mon ami (dostumun kitabı, 1899); le petit pierre (küçük pierre, 1918), ördek ayaklı kraliçe lokantası (1893), jerome coignard'ın düşünceleri (1893), azize claire çeşmesi (1895) ile toplumsal sorunlara ve fransız politik tarihine eğildiği penguenler adası (1908), jean d'arc (1908), tanrılar susamışlardı (1912) ve meleklerin isyanı (1914) gibi romanları, öbür önemli yapıtlarıdır.
  1921 yılı nobel edebiyat ödülü ona verildiğinde 25 cilt tutan yapıtlarıyla tüm dünyada tanınan bir yazardı. ömrünün son yıllarında fransız komünist partisi'ne üye oldu.
  12 ekim 1924'de on yıl kadar önce taşınmış olduğu tours kentinde öldü. cenazesi devlet töreniyle gömüldü.