şükela:  tümü | bugün
 • çernobil nükleer santral faciasının en önemli aktörü. felakete sebep olan deneyden sorumlu baş mühendis. kendi hırslarına yenilmiş deneyin yapılacağı birim rakamların ötesine geçmiş, mühendislerinin uyarılarına aldırmamış ve büyük bir yıkıma sebep olmuştur.

  kariyerinin başlarında nükleer denizaltılar üzerine çalıştığı zamanlarda yaşanan bir kaza neticesinde, bir miktar radyasyona maruz kalmıştır. kendisi üzerinden çocuğuna geçen radyasyon, efekt olarak oğlunda lösemiye sebep olmuş ve ardından bu hastalık oğlunu öldürmüştür. dyatlov'un da bu kaybın travması sonucu, işi yani nükleer enerjiyle arasında hırs/nefret karşımı bir bağ oluşmuştur. bu sebeple aşırı derecede aksi, kibirli, huysuz bir adama dönüşmüş, aynı zamanda nükleer enerjinin üzerinde hakimiyet kurabilmek adına sınırları her zaman zorlayan biri olmuştur. bunun sonucunda felakete sebep olan deneyde 700 megawatt üzerinden yapılması planlanan testin değerlerini 200 megawatta çekmiş ve olan olmuştur.

  felaket sonrası 10 senelik bir ceza almış ancak 5 sene sonra serbest bırakılmıştır.

  konuyla ilgili bir kitap yayınlamış ve burada felaketin sorumlusu olarak santralin hatalı tasarımını göstermiştir.

  1995 senesinde de kalp yetmezliğinden ölmüştür.

  edit : ikinci paragraf eklenmiştir.
 • çizgi roman kötüsü gibi bir adam.
  yüksek doz radyasyona maruz kaldıktan sonra dr.octopusa filan dönüşüp dünyanın sonunu getirmeye çalışanlar gibi hani.

  yalnız bu herif felaket öncesinde de kötüymüş. gerçek dünya çizgi romana benzemiyor tabi.
 • kazanın yıllardan beri geliyorum dediğini ama komünist sistemin bi türlü ilgilenmediğini söylemiş .
 • yedigi boktan tam 33 yil sonra dunya gundemine yeniden oturmustur.
 • suçlu olarak isminin durmaksızın lanse edilmesi nükleer santral gibi yapıların tehlikeli yapısını örtmektedir. mesele, "dyatlov hata yapmasaydı, hırslarına yenik düşmeseydi böyle bir şey olmazdı."ya gelmektedir. onlara nükleer santral olmasaydı bu patlama da olmayacaktı cevabını vermek gerekiyor.

  burada kesin surette daha fazla üretim ve dolayısıyla daha fazla enerji isteyen ilerlemecilik anlayışının geldiği son noktayı eleştirmek elzemdir. bu tutum başta kapitalizm ve sosyalizmde doğrudan görülmektedir.

  (bkz: çare anarşizm)
 • rahmetli mehmet ali birand 1993 yilinda faciadan 7 yil sonra rusya ya gidip kendisiyle roportaj yapmis.

  adam cok rahat. pek yakinda olecegini bile bile elinde sigarasiyla sucu teknolojik yetersizlige atiyor.

  32. gun roportaji
 • başlığı tabii ki diziden sonra açılmıştır.
  suçlu bir mühendis.
 • çernobil faciasının baş sorumlusu olsa da tek sorumlusu değildir.

  mehmet ali birand'a verdiği röportajda hem teknik arızaların farkında olduğunu hatta yetkilileri uyardığını söylüyor hem de deneye devam ediyor. e sormazlar mı adama "madem teknik arızaların farkındaydın o zaman neden deneyi durdurmadın?" diye. sanırım bu noktada geçmişi devreye giriyor ve radyasyonun sebep olduğu kanser nedeni ile kaybettiği oğlu yüzünden sağlıklı düşünemiyor. geçmişi bu şekilde olan bir adamın böyle bir operasyonun başına geçirilmiş olması başlı başına bir hata zaten.

  valery legasov'un dyatlov hakkındaki şu sözleri birçok şeyi özetliyor aslında.

  "bu hikayelerde kahramanların kim olduğunun önemi olmaz. tek bilmek istediğimiz
  kimi suçlayacağımızdır. bu hikayede o kişi anatoly dyatlov'du. en iyi seçenek oydu. kibirli, huysuz bir adam o gece odaya girdi ve emirleri verdi. hiçbir dostu yoktu. önemli kişiler değildi en azından. dyatlov önümüzdeki on yılını hapishanede çalışarak geçirecek. bu ceza iki yönden de adil değil tabii. orada dyatlov'dan çok daha büyük suçlar işlemiş insanlar var. dyatlov'un ne yaptığına gelirsek de hapishaneyi hak etmiyor. idamı hak ediyor!"
 • bizdeki eşdeğeri veli göçer olsa gerek.
 • zaten yapımında kusurlu olan bir reaktörle dalaşarak eritmeyi başaran mühendistir, okuduğum, seyrettiğim ve dinlediğim kadarıyla anatoly dyatlov patlamadan önce test günü olsun, patlamadan sonra olsun ilginç bir şekilde bilinçaltında reaktörü canlı varsayıyor, reaktör bir düşman, iradesini çarpıştırabileceği bir hasım, kendisini sonunda reaktörün kazandığı bir savaşta zannediyor.
  dyatlov, annem ile ilginç bir konuşmayı gerçekleştirmeme de neden oldu.
  son günlerde popüler olan diziyi anlatırken sorumlulara ne olduğunu sorduğunda aklıma önce fomin geldi ve intihar etmeye çalıştığını ama başaramadığını söylediğimde:
  -en azından onurlu bir adammış dediğinde şaşırdım, genelde çok sakin ve insancıl bir karaktere sahiptir.
  edit. kelime kullanımının düzeltilmesi.