şükela:  tümü | bugün
 • başrolünde franka potente'nin oynadığı, çıkış noktası mükemmel ama vasat bir alman gerilim filmi. stefan ruzowitzky yönetmiş. bir üniversitede anatomi stajı yapan tıp öğrencilerinin, gizli bir örgüt tarafından yavaş yavaş yokedilmelerini anlatıyor. film, aynı üniversitede çalışmış olan gunter von hagens adlı bir anatomi profesörunun çalışmalarından esinlenilerek çekilmiş. seyredeceğiniz kadavralar da onun mucidi olduğu yöntemle saklanmış, gerçekte de müzelik kadavralar.
 • bir alman yapımı olduğunu hemen belli eden vasat ama orjinal bir film. açılımı antihipokrat bilmemne birliği olan aaa! gizli doktor örgütünün etik olmayan araştırmalarını açığa çıkaran bir genç kızımızın hikayesi. gerilimle teen slasher arasında bişey*.
 • anti-hipokrat locası gibi çevirilebilecek aaa adlı masonvari locanın bilim üretmek amacıyla hipokrat falan tanımam davranışıyla insanları kesip biçmelerini konu alan film. (bkz: run lola run)dan aşina olduğumuz franka potente başrolünde oynamış*. heidelberger adlı çok ünlü bir enstitüde* yazın araştırma yapmak ve bir şeyler öğrenmek için tüm almanya'daki en iyi tıp öğrencilerinin katılmasıyla başlar herşey.

  filmde spoiler yapmadan verilebilecek* en iyi sahne açılışa yakın bir yerlerde masanın üzerinde uyanan öğrencinin olduğu sahnedir. nerdeyim ne oluyor demeden karnının yarıldığını, bağırsaklarının çıkarıldığını ve ellerinin parmaklarının şekilsel kesilerek içini görebildiğini farkeder. sonradan anlarız ki bu kişi kadavra müzesinde sergilenme amaçlı bu şekile getirilmiştir. kadavra müzesi ise bu yerde bulunan ve cesetlerin su ve yağlarının arındırılarak eğitim amaçlı oralarına buralarına pencere yapıp insanın iç işleyişini göstermek amaçlanmış bi yer olarak tanımlayabiliriz. filmden daha çok canlı kesim yani bol efekt beklenmesine karşın bunu çok iyi karşıladığı söylenemediğimden bence vasat ama uykunuz kaçtığında izlenebilecek bir filmdir.

  özet geçmek gerekirse filmin konusu öğrencileri teker teker yoketmek olarak algılanmamalıdır bu yanlış olur. yani yok öyle birşey. nazi almanyasından beri varolduğu söylenen bu loca sayesinde bugünkü bir çok ilacın,ameliyat metodunun vb. icat olduğunu da söylemeye gerek yok herhalde. o zamanlar bu işler savaş esirlerini keserek yapılırmış. büyük ihtimalde günümüzde de varolduğunu söylemenin güzel bir yolunu bulmuş yönetmen o yüzden tebrik ediyoruz.
 • konusu ve gidişatı itibariyle amenabar ın tez isimli filmine fena halde benzeyen film.
 • geçmiş deneyimleri sebebiyle hastane, ameliyat gibi konularda hassas olan insanların izlememesi gereken film.*
 • bi de ikincisini çekmişler bunun (bkz: anatomie 2)
 • iyi film.
  ikincisi bes para etmez.

  ilk filmde franka potente ve benno furmann cok iyiydiler.
  daha sonra da der krieger und die kaiserin de oynadilar.
  super ikili.
 • bu entry spoiler içerebilir. ah ne filmdi o öyle; oynak hatunun oynaşıyla beraber katledilmesi, bilimsel bir örgütün amaçlarını saptıran kara koyunlar, seviştikten sonra sevgilisininin katil olduğunu sanan saf hatun, gizli gerçekler vs. vs... bu klişelere fetişiniz varsa ve de amerikan teen slasher filmlerine süpper film. yönetmen ve oyuncuların alman/avusturyalı olduklarını bilmesem ( ve filmin ingilizce dublajlı olduğunu anlamayacak kadar kör olsaydım) amerikan filmi diye seyrederdim. yönemen scream serisinden de etkilenmiş sanırım, sık sık özelllikle scream 2'yi andım. filmde sık sık kullanılan "corny" tanımlaması, filmi de tanımlıyor.
 • orijinal bir fikre sahip gibi görünse de klişelerden kendini kurtaramamış ve de korkutmayı becerememiş bir film. hafiften from hell ve tesisi andırıyor. sarışın abla taştı. o kadar. bi de utanmadan devamını çekmişler. (bkz: anatomie 2)

  --- spoiler ---

  fatma ablayı da hademe yapmışlar. filmi izlerken dumur olduk. "abi kadını duydun mu türkçe konuştu?"

  --- spoiler ---