şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ön edit: moderasyondan ricam başlığın "anayasanın 101. ve 102.maddesi" şeklinde değiştirilmesidir. dalgınlıkla yanlış açtım başlığı.

  kısıtlı ortamlarda dile getirilse de ilginç olan bir durum var. recep tayyip erdoğan 2014 seçimlerinde cumhurbaşkanı seçildi bildiğiniz üzere. yani 1 dönemlik cumhurbaşkanlığı hakkını kullandı, 1 dönem daha hakkı var. yeni sistemde mecliste 300+1 milletvekilini elde edemezse sistem bloke oluyor, meclis kendisi ohal'i bile kaldırabiliyor. bu durumda senaryo recep tayyip erdoğan'ın meclisi feshederek erken seçime gitmesi şeklinde yazılıp çiziliyor. fakat burada erdoğan 1+1'in sonraki 1'ini de kullanmış olacağı için seçime girememesi gibi bir durum ortaya çıkıyor. ha yasaya uyulur uyulmaz bilemem, ancak mecliste çoğunluğu elde eden bir muhalefetin işin peşini kolay kolay bırakacağını da sanmıyorum. aşağıya o iki maddeyi bırakıyorum. hukukçular daha net yorumlayacaktır.

  "a. nitelikleri ve tarafsızlığı (değişik madde 101) (*)

  cumhurbaşkanı, kırk yaşını doldurmuş ve yüksek öğrenim yapmış türkiye büyük millet meclisi üyeleri veya bu niteliklere ve milletvekili seçilme yeterliğine sahip türk vatandaşları arasından, halk tarafından seçilir.

  cumhurbaşkanının görev süresi beş yıldır. bir kimse en fazla iki defa cumhurbaşkanı seçilebilir.

  cumhurbaşkanlığına türkiye büyük millet meclisi üyeleri içinden veya meclis dışından aday gösterilebilmesi yirmi milletvekilinin yazılı teklifi ile mümkündür. ayrıca, en son yapılan milletvekili genel seçimlerinde geçerli oylar toplamı birlikte hesaplandığında yüzde onu geçen siyasi partiler ortak aday gösterebilir.

  cumhurbaşkanı seçilenin, varsa partisi ile ilişiği kesilir ve türkiye büyük millet meclisi üyeliği sona erer.
  b. seçimi (değişik madde 102) (*)

  cumhurbaşkanı seçimi, cumhurbaşkanının görev süresinin dolmasından önceki altmış gün içinde; makamın herhangi bir sebeple boşalması halinde ise boşalmayı takip eden altmış gün içinde tamamlanır.

  genel oyla yapılacak seçimde, geçerli oyların salt çoğunluğunu alan aday cumhurbaşkanı seçilmiş olur. ilk oylamada bu çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamayı izleyen ikinci pazar günü ikinci oylama yapılır. bu oylamaya, ilk oylamada en çok oy almış bulunan iki aday katılır ve geçerli oyların çoğunluğunu alan aday cumhurbaşkanı seçilmiş olur.

  ikinci oylamaya katılmaya hak kazanan adaylardan birinin ölümü veya seçilme yeterliğini kaybetmesi halinde; ikinci oylama, boşalan adaylığın birinci oylamadaki sıraya göre ikame edilmesi suretiyle yapılır. ikinci oylamaya tek adayın kalması halinde, bu oylama referandum şeklinde yapılır. aday, geçerli oyların çoğunluğunu aldığı takdirde cumhurbaşkanı seçilmiş olur.

  cumhurbaşkanı göreve başlayıncaya kadar görev süresi dolan cumhurbaşkanının görevi devam eder."

  kaynak: https://www.tccb.gov.tr/…hurbaskanligi/gorev_yetki/
 • cumhurbaşkanı açısından sorun oluşturmayacak maddedir.

  anayasa mahkemesi kararına uymuyorum
  ayrıca ;
  (bkz: anayasa mahkemesi kararına saygı duymuyorum)

  bence bu kadar basit çözülebilecek mevzu. bu ipin ucu " yetmez ama evet " referandumu ile kaçtı efendim. daha da geri gelmez.
  (bkz: papazı dövdürmeyecektik)
 • güzel yere değinmiş sayın baysakal. yalnız iş buralara kadar gelirse kahkahalar içinde diyeceğim tek bir şey olur:

  ayarını bozduğun kantar, gün gelir seni tartar.

  ne diyor bilge türk düşünürleri; çalışıyorsa kurcalamayacaksın arkadaşım.
 • kanunen başkan değilken de meclisi feshederse çok ilginç bir şey olur herhalde. hele iş oraya varsın önce* güzel bir saptama.
 • (bkz: ay olabilir mi öyle bir şey lütfen olsun çünkü)

  günlerdir benimde kafamı kurcalayan konuydu. eğer bu durum gerçekse twitter, facebook, instagram artık ne olursa herkese ulaşmalı bir şekilde. muhalefette duruma ayık olsun ona göre davransın bu iş (bkz: t a m a m) dır.