şükela:  tümü | bugün
  • cumhurbaşkanı tayyip erdoğan'ın bugün bahçeli'in erken seçim çağrısının "sonrasında" grup toplantısında yaptığı açıklama.

" anayasa değişikliği inşallah kasım 2019'da yürürlüğe girecek"

ya blöf yapıyorlar, kafa karıştırıyorlar ya da rte cidden 2019'u istiyor. çünkü mantıken henüz görev süresi devam ederken neden seçime gitsin ki.
  • prompter azizliğidir.

"ben de bilmiyordum keh keh keh." demek için metin değiştirilmemiştir.
  • 2019a kadar ya ohali sürdürüp khk ile ülke yönetecek ya da erken seçim olup ohal yetkilerini resmî olarak ele alacak.

ilk seçenek artık yürümüyor, aksak. çünkü uluslararası para fonları bırak borç vermeyi, verdiklerini nasıl alacaklar bunu tartışıyorlar. tek çarenin sıcak para olduğu bir ekonomik çöküşü, ohal yüzünden gelemeyen sıcak para da kurtaramayacağına göre, erken seçim olmazsa olmazıdır.

gelelim bu iddiayı neden dillendirdiklerine. bu bildiğin “valla şurdan para bekliyorum abi” davranışıdır. erken seçimi dile getirip, bir süre daha para arayacaklar ve kuvvetle muhtemel bulamayacaklar. çünkü bu hamur 2019 kasımına kadar inanılmaz derecede su kaldırır.

olur da para bulabilirlerse, hali hazırda khk ile yönetmek dururken, riske koymak istemezler. para bulamama ihtimaline karşı da “erken seçim fikri zihinlerde yer etsin de hele” görüşü hakimdir.

bu süreçte medya tetikçilerine verilecek brifingler televizyonlar ve gazeteler aracılığıyla nabza göre şerbet sürecini şekillendirecektir.

son olarak benim görüşüm ; amerika’nın büyük kürt devleti projesine sonuna kadar destek çıkmaktan başka çareleri kalmadığı için, ya herro ya merro durumu söz konusudur. bu durumu çok iyi bildiklerinden ya amerika’ya evet diyerek kendi tabakalarının karnını bir süre daha doyurarak çöküşü öteleyecekler ya da “anamın amı yağma oluyor bir parmak da ben atayım” kafasıyla erken seçimden zafer çıkarıp “ben alacağımı aldım yanan yansın” diyecekler.

vatandaş için ise tünelin her iki ucu da bombok.

tanım : rte tarafından borsa ve kur hareketlerini engellemek amacıyla db’ye verilen sözde cevaptır.