şükela:  tümü | bugün
 • kanunlarin anayasaya uygunlugu denetimi yetkisine sahip ve bu yetkiyi 1982 anayasasi ile almi$ tek kurulu$ . 1961 anayasasi da aynen fakat istisnai bir durumda genel mahkemelere bu hakki vermi$tir . sonucta 61 ay'si esas itibariyle, 82 ay'si de tumuyle "ozel mahkeme" prensibini benimsemi$tir . anayasa mahkemesi yargi organlari icinde ozel bir statuye sahiptir . hemen bunlara bakiyoruz:

  - aym statusunde degi$ilik yapmak ancak anayasa degi$ikligi ile olur .
  - aym'nin aynen yasama organi gibi kendi ictuzugu:ictuzuk vardir . bu onun sembolik bagimsizligini simgeler .
  - aym kararlari yasama, yurutme, yargi herkesi baglar .
  - aym genel butce icinde kendi butcesiyle yonetilir .
  - aym uyelerinin suclari icin soru$turma acilmasina yine aym karar verir (baba yani) .
 • aym'nin temel gorevi ta en ba$ta da belirtildigi gibi kanunlarin anayasaya uygunlugunu denetlemektir . ayrica yan gorevleri de vardir ki bunlar da buyuk onem ta$ir:

  - yuce divan sifati ile cumhurba$kanini, bakanlari, aym, yargitay, dani$tay, askeri yargitay, hakimler ve savcilar yuksek kurulu ve sayi$tay ba$kan ve uyelerini gorevleriyle ilgili suclardan dolayi yargilar .
  - siyasi partilerin kapatma davalarina bakar .
  - siyasi partilerin mali denetimini yapar .
  - milletvekillerinin yasama dokunulmazliginin kaldirilmasi halinde veya uyeliklerinin du$tugune tbmmce karar verilmesi hallerinde ilgililerin iptal istemi kararlarina bakip karara baglar .
  - uyu$mazlik mahkemesi ba$kanini uyeleri arasindan secer .

  (bkz: anayasa yargisi)
  (bkz: hukuk)
 • -1982 ay itibariyle, 11 asil, 4 yedek üyeden oluşur...
  -kendisine yollanan davalara dosya türünden bakar, tarafları dinlemez... sadece, siyasi partilerin kapatılması davalarında, parti kapatılmasına neden olanları veya parti üyelerini taraf olarak dinler...
  -kararları geriye yürümez...
  -sadece tarafları bağlayıcı karar veremez*...
 • çankaya'da simon bolivar caddesi üzerinde bir bina, bu kadar önemli olduğunu bilmediğim dönemlerde önünde şebeklik yapıp, gönül eğlendirdiğimiz güzel bir parkı vardı.
 • hukuka değil anayasaya uygunlu denetleyen, 12 eylül'ün siyasetimize armağanı, sistem bekçisi kurum. jakoben iradenin bireylerinden mümtaz soysal bu kurumu çok sever.
 • "yüksek mahkemeler"in en yükseği olduğu içindir ki buna yüce divan da denir.
 • hukuksuz hükümetleri dize getiren güzide kurum.

  (bkz: çıkardığı her yasa iptal edilen hükümet)
 • zina ve namus cinayetleri halinde ceza indiriminin anayasaya uygun olduguna karar veren pek!!! demokratik kurum... saygi duyuyoruz, neymis? namusunuzu kurtarmak icin birilerini oldururseniz, cezaniz az olacak... semse allak'i hatirlamak duser sadece bize...
 • ne yazık ki ülkenin kısır ve tehlikeli siyasi çekişmeleri nedeniyle kritik dengelerin kurumu konumunda olan yüksek yargı organı.

  herşeyin ötesinde, anayasa mahkemesi, bugün, anayasanın 2.maddesinde sayılan cumhuriyetin niteliklerinin en güvenilir koruyucusudur:

  (bkz: demokratik)
  (bkz: laik)
  (bkz: hukuk devleti)

  anlayana:

  (bkz: hitler)
  (bkz: mussolini)

  ilgili olanlara:

  http://www.anayasa.gov.tr/
 • anayasanın 146 ila 153.maddeleri arasında kuruluşu, görev ve yetkileri, çalışma ve yargılama usulü düzenlenen; arzu eden kişilerin, 2949 sayılı anayasa mahkemesinin kuruluşu ve yargılama usulleri hakkında kanunu okuyarak hakkında daha da ayrıntılı bilgileneceği saygın yargı merciidir.

  anayasa mahkemesi üyeleri, halı saha takımına kaptan seçer gibi içlerinden birini başkan seçemezler. üyelerin, seçim usulünden memnun olup olmamaları da bir şeyi değiştirmez çünkü seçim usulü anayasa ve 2949 sayılı kanun ile belirlenmiştir.

  anlayana:

  http://www.anayasa.gov.tr/anayasalar/ana82.htm
  http://www.anayasa.gov.tr/aymkyuhk.htm

hesabın var mı? giriş yap