şükela:  tümü | bugün
 • rte'nin bir gazetecinin sorduğu soruya verdiği yanıtın özeti. aşağıda tamamı var:
  edit: devamı da gelmiş
  sonuna doğru yine "şu köprüyü şöyle yaptık, bu aaavemeyi böyle yaptık, demokrasiyi biz iyi bilirize bağlamış.

  soru: aym, twitter dün itibariyle tekrar açıldı. ifade özgürlüğü engellendiği söyleniyor. siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

  cevap: anayasa mahkemesi’nin vermiş olduğu karara uymak durumundayız. ama saygı duymak zorunda değilim. bu karar saygı duymuyorum. şu anda alınmış olan bu karar, birincil mahkemelere müracaat edilmeden, hukuk yolları tüketilmeden aym’ye götürmüştür. aym’nin bunu reddetmesi gerekirdi bu bir.

  ikincisi özgürlükler yaklaşımını doğru bulmuyorum. zira bu ticari şirkettir. bu şirkette sadece twitter değil, youtube’da facebook’ta ticari şirkettir. bunun ürününü alıp almamak herkesin tasarrufundadır. bunun özgürlükle alakası yok. özgürlük noktasında temel haklar noktasında aym’de bunca bekleyen dosyalar varken, iki gün önce aym’nin direkt kendilerine başvurmak suretiyle böyle bir karar almasını ben doğrusu milli bulmuyorum. bunun yanında abd’li şirketin savunması yapılırken, bizim milli ahlaki her türlü değerlerimiz bir kenara konuluyor.

  bu konuyla ilgili özellikle alt mahkemelerin, başka dosyalarla ilgili vermiş olduğu kararlar var. bunları göz önüne almıyorsunuz, yok farz ediyorsunuz böyle bir kararı alıyorsunuz. o zaman ister istemez farklı düşünmek durumunda kalıyoruz. biz bu karara uyarız olay bu. ama saygı duymuyorum. bu sadece bir yasaya uymaktır. bu hukuk değildir onu söyleyeyim. hukuk başka bir şey. burada hukuki bir uygulama yok. ben bunu milletimin takdirine bırakıyorum. ama şunun bilinmesini istiyorum ki bu karar alınırken ne abd ne fransa ne ispanya, bu konularda verilmiş kararlar dahi göz önüne alınmamıştır.
  yenilmeye doymazmış. bunların durumu böyle. istanbul’da 700 bin fark var. itiraz edip acaba buradan bir şey çıkarabilir miyiz. ankara’da 30 bin fark var. hadi samimi olarak dürüst olarak itirazlarınızı yapabilirsiniz. fakat bu eylemler niye? ahlaki olmayan ifadelerle, oralarda bile hala molotof havai fişek niye? gelirsiniz müracaatınızı yaparsınız. bizim denediğimiz yol budur. sen de bu yolu dene. ondan sonra da çıkacak karara saygı duy. ama bunlarda bu yok.

  mesela şanlıurfa’da olaylar, silah tehditleri. bunlar akıl almaz işler ya böyle seçim olur mu? bunlar hayatlarında girdikleri yerde aldıkları belediyeyi kaybediyorsa tahammül edemiyor. ceylanpınar’da viranşehir’de yaşanan bu. samimi olacaksın, dürüst olacaksın. netice ortaya çıkıp, itirazını parti olarak yaparsın. gerçekten bu itiraz neticesinde sayımlarda yanlış varsa herkes buna uyar.

  tabi bizim bir özelliğimiz var. genelde dört dörtlük değil ama onu da söyleyeyim. sandık tutanaklarıyla ilgili çalışmamız vardır. en büyük delil sandık tutanaklarıdır. onları üyelerin veya müşahitlerin, aslında belde ilçe il buralarda toplaması en önemli belgesidir. bu belgenizin elinde olduğu hakikaten ispatlanabiliyorsa buna zaten diyecek bir şey olmaz. çıkar bunları koy ortaya, buyurun sandık tutanakları burada deyin.

  bütün bunlara rağmen aradaki bu açık öyle kapatılır bir açık değil. ortada yaklaşık yüzde 46 almış bir siyasi parti. ikinci sıradaki partinin oy oranı yüzde 28 diyelim. böyle bir arada fark var. hala kalkıp yenilmedik gibi kendilerini takdim etmenin anlamı yok.

  üçüncü boğaz köprüsü’yle alakalı, kulelerin uzunluğu 320 metre. şu anda 198 metreye ulaşmış vaziyette. dün onu gezdik dolaştık. brifingimizi aldık. en duygulu olduğum an sadece kulelerin çıkması değil, diğer taraftan da bütün bağlantı yolları kavşak düzenlemeleri şu anda bin civarında iş makinası buralarda çalışıyor. beş bini aşkın işçi burada bir çalışmanın içerisinde. inşallah hedef önümüzdeki yılın sonuna varmadan köprüyü açabilmek.
 • artık şaşırtmayan beyanat.

  mahkeme kararları hoşumuza gitmeyebilir ama hepimiz saygı duymak zorundayız. başbakan, bakan vs. de olsak hukuk önünde adalet önünde sıradan bir vatandaş ile aynı şekilde muamele görmek durumundayız.

  ayrıca anayasa mahkemesi kararları bağlayıcıdır.

  (bkz: hukuk devleti)
 • içindeki uslanmaz küçük diktatörü ölmemiş siyasetçi beyanatı. lakin, fantastik değil artık.
 • başbakan neyi tanıyor ki anayasa mahkemesini tanısın ?
  bizde bu halk olduğu sürece , o tanımamaya bizde şaşırmamaya devam ederiz.
 • sevindiren beyanat. en azından diktatörümüzle fikir ayrılığına düşebilen kurumların olduğunu görüyoruz.
 • "bunun ürününü alıp almamak herkesin tasarrufundadır. bunun özgürlükle alakası yok."

  yukarıda bir gariplik yok mu?

  bir de demiş ki "milli bulmuyorum". milli iradeye aykırı yani. aym'yi de sandığa çağırırsa yakında şaşırmam.

  bir şeylerin başlangıcı gibi duran beyanat.
 • saygi duymadığım kişinin beyanı olan söz.