şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ne zamandan beri anayasa mahkemesi örfi olarak uygulanan kuralları kendine ilke edindi.. zamanın ruhu bunu gerektiriyor sanırım...

  --- spoiler ---

  yüksek mahkemeden ramazan davuluna onay
  anayasa mahkemesi, ramazan ayında gece davul çalınması nedeniyle oluşan gürültüden rahatsız olan kişinin yaptığı bireysel başvuruyu kabul edilemez buldu.

  alınan bilgiye göre izmir'de oturan başvurucu, ramazan ayında gece davul çalınması nedeniyle uykusundan uyanmak zorunda bırakıldığı ve oluşan gürültüden rahatsız olduğu gerekçesiyle 19 ağustos 2008'de izmir valiliğine başvurdu.

  başvurusu reddedilen kişi, bu işlemin iptali istemiyle izmir idare mahkemesinde dava açtı. izmir 4. idare mahkemesi, 2009'da verdiği kararda, ramazan ayında geceleri davul çalınmasının örfi olarak uygulanan ve toplum içinde de çok büyük oranda hoşgörü ile karşılanan geleneksel bir uygulama olduğunu belirterek davayı reddetti.

  başvurucunun, idare mahkemesi kararını da temyiz etmesi üzerine dosya danıştaya geldi. başvurucu, danıştayın da idare mahkemesi kararını hukuka uygun bulması üzerine, anayasa mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulundu.

  başvuruda, her yıl ramazan ayında evinin bulunduğu sokakta geceleri davul çalınması nedeniyle uyandırılarak sünni inancının bir ibadeti olan sahura kalkmaya ve oruç tutmaya zorlandığını, belirli bir dinin mensubu olmayan kişilerin uyandırılarak o dine ait ibadeti yapmaya zorlanmasının din ve inanç özgürlüğüne aykırı olduğunu öne süren kişi, anayasanın 10, 24. ve 56. maddelerinde tanımlanan haklarının ihlal edildiğini ileri sürdü.

  anayasa mahkemesi ikinci bölümü, başvuruyu kabul edilemez buldu.

  yüksek mahkemenin gerekçesi, daha sonra yazılacak.

  --- spoiler ---