şükela:  tümü | bugün
  • siyaset bilimci clinton rossiter (1948)'ın oluşturduğu kavramdır. bu kavrama göre, demokratik siyasi sistem normal durumlarda ve barış zamanında en iyi biçimde çalışır. kriz dönemlerinde demokratik sistemin normal işleyişi çökebilir ve bu durumda devlet kurtuluş için güçlü bir idareye başvurur. buna izin verebilecek meşru anayasal şartların yokluğu durumunda ise diğer anayasal kollar (yasama ve yargı) başkan'nın kriz durumunun üstesinden gelebilmek için yasadışı güçlere başvurmasını görmezden gelebilir. kriz bittiğinde de başkanın bu gücü aldığı yere teslim etmesi gerekir.

    bu teoriye göre kriz durumunda örneğin amerikan siyasi sistemi anayasal diktatör olarak başkana döner ve normalde sahip olmadığı bir güçle haraket etmesine izin verir. örnek olarak roosevelt 1942'de meclis'ten savaş için izin istemiş, ve savaş bittiğinde aldığım bu gücü tekrar ait olduğu yere halka geri vereceğim demiştir.

    bir başka örnek ise roma cumhuriyeti zamanında 16 günlüğüne diktatör seçilmiş, savaş kazanmış ve çiftçiğe geri dönmüş cincinnatus'tur.

    9/11 sonrası bush'a "terörle savaş"'ta kullanması için verilen güçler de bu kavramın çıkış noktasına örnek olarak gösterilebilir.