*

şükela:  tümü | bugün
 • turgut ozal'in abuk sabuk sozlerinden bir digeri. nasil bir anlayi$tir, ne akla hizmettir bilinmez.
 • hukuk devleti kavramina, modern batili devlet anlayisina ters dusen bir ozal incisidir.
  ote yandan anayasa abuk subuk birsekilde yanlis dusuncelerle duzenlenmisse hakli da olabilecek bir cumledir. keza anayasa delinir, yasanin yanlis oldugunu, sosyal sozlesmeye aykiri olmadigi gorulur ve degistirilir.
  (bkz:social contract theories)
 • körfez savaşı başlangıcında, savaş kararını veren ve özal'ı telefonla arayarak 'savaşa girin, kuzeyi açın, yardım edin' diyen amerikalıların bu ince ricasını kıramayan özal'ın savaşa girme kararı alması ve meclismiş halkmış dinlemeden orduyu savaşa sokması üzerine yaptığı savunmadır.
  atalarımızın bir kereden bir şey olmaz mottosuyla yola çıkmış görünen özal'ın miras olarak elek haline gelmiş bir anayasa bıraktığını da unutmamak gerek.
 • (bkz:kafa siken sagci zirvalari )
 • kulağa hoş gelse de aslında yanlış olan önerme. herhalde buna gönderme yapmak içindir, karikatürlerde anayasa hep genç kadın şeklinde resmedilir.
 • bir devlet büyüğümüzün vakti zamanında ettiği talihsiz laf. talihsizliği, kastı aşmasından ya da dil sürçmesinden değildir ne yazık ki. imam osurduktan sonra, cemaatin cümleten sıçmış olmasındandır. bu kelâm edilip de vecizeleştikten sonra sadece anayasa değil; çok şeyler çok kereler delinmiş, elek olmuştur. aynı delik anayasa yıllar sonra masaya fırlatılmış, ardından patlak veren ekonomik krizde yine birileri zengin olmuştur. daha neler neler olmuştur da yazarsak roman olacağı için yazmıyoruz. meraklıları şunu araştırabilirler: (bkz: yakın tarih) (bkz: bugün)
 • "özal dönemi'nin bir çok alanda ilerleme getirdiği" savını hala ısrarla müdafaa edenlerin ıska geçtiği en önemli tahribatın bizzat failinin ağzından çıkmış kanıtıdır.

  aradan onca zaman geçti ne değişti?
  değişen şu ki yasasız yürütme dönemi kapandı. yürütme her uygulamasına dayanak olacak yasayı meclisten geçirmesi gerektiğini biliyor.
  peki biliyor da noluyor?
  bu kez de yasa yapma tekniğinden bihaber , birbiriyle uyumsuz, koordinasyonsuz komisyonların çalakalem karalamaları alel acele yasalaşıyor.
  bizzat meclis anayasa komisyonu başkanı ekranlardan itiraf ediyor ki yasayı onayan eller meclis grup başkanı ne yaparsa ona göre oy sallıyor. türkiye aşık atmaya kalktığı ülkelerdeki hukuksal düzenlemenin ne denli sağlam bir altyapıdan, yazılmış binlerce sayfa doktrinden süzülerek yasalaştığından bihaber bakkal amcanın hesap defterini karaladığı gibi yasa çıkartıyor*.