• mihail lermontov şiiri.

nuri bilge ceylan'ın bir zamanlar anadolu'da filminde, doktorun okuduğu dize işte bu şiire gönderme niteliğindedir. filmde şöyle geçer o replik:
    -yağmur yağıyor, yağsın. yüzyıllardır yağıyor ne fark eder? fakat bundan sadece 100 yıl sonra bile arap, ne sen ne ben ne savcı ne komiser. yani şairin dediği gibi "gene yıllar geçecek ve geride benden bir izi kalmayacak / yorgun ruhumu karanlık ve soğuk kuşatacak"

anayurt
    seviyorum yurdumu, fakat tuhaf bir aşkla!
    mantığım yenemiyor bu sevgiyi.
    ne şan, satın alınmış kanla,
    ne kibirli bir güvenin erinci
    karanlık eskinin gizemli söylenceleri ne de
    sevinçli imgeler uyandırıyor bende.
    -kendim de bilmem niçin- fakat seviyorum ben
    soğuk suskunluğunu yurdumun bozkırlarının,
    sınırsız dalgalanışını yurdumun ormanlarının
    ve taşmalarını nehirlerin, denizlere benzeyen.
    tutkunum sarsılmaya köy yollarında bir yaylıda
    ve usul bir bakışla delerek gölgesini gecenin
    içimde bir han özlemi, rastlamaya şurda burda
    titreyen ışıklarına kederli köylerin.
    severim hasattan sonra ateşlenen tarlanın dumanını
    ve ağırlık kolunu, bozkırda geçiren geceyi.
    severim ağaran bir çift kayın ağacını
    tepede, sarı tarlanın ortasındaki.
    duyduğum sevince yabancıdır çoğu
    gördüğümde dolu harman yerini.
    pencereyi, oyma pancurlu,
    samanla örtülü kulübeyi.
    ve çiy düşmüş bir akşam, eğlence zamanı,
    gece yarısına kadar bakabilirim dansa;
    tepinerek, ıslık çalarak yaptıkları
    sarhoş mujiklerin bağıra çağıra.
  • (bkz: anayurt oteli)
  • içanadolu bölgesinde yayın yapan yerel gazete.
  • kayserideki öğrencilerin tüm sosyal faaliyetlerden kopmasına neden olan semtimsi yer. hele kış mevsiminde evden dışarı çıkmak ölümdür zulümdür. markete kim gidecek tartışmaları yapılır. sonunda birisi markete gider ve alışverişi yapar, ardından kullanma tarihi geçmiş ürünü iade etmek için yeniden aynı kavgalar yapılır yeniden yeniden yeniden...
    bir güzel ayrıcalığı vardır ki otobüsler 24 saat çalışır merkezden anayurt'a
  • "insanin anayurdu cocuklugudur." der borges..
    zulfu livaneli ise bu deyisi bir tik ileriye goturur: " insanin anayurdu anadilidir."
  • kayseri de öğrenci mekanı olarak tabir edilen, 60 ar dairelik, berbat yalıtımları bulunan apartmanların bulunduğu mahalledir..

öğrenci mahallesi olmasının nedeni öğrenciye en kolay ev verilen mahalle olmasıdır, öğrenciler şehirden dışlanıp bu mahalleye sıkıştırılmışlardır..

garip apartman isimleriyle dolu mahallede öğrenciye yönelik bir dükkan olmamasının yanında, uğur dündar ın acilen ziyaret etmesi gereken tek kebap salonu da cabasıdır..*

yarım saatte bir üniversiteye kalkan otobüsleri körüklü olup, yaz günlerinde yükselen tozdan nefes almak da imkansızdır..

üst katımdaki ailenin her gece sevişme seslerini dinlemekten ben yoruldum, onlar yorulmadı sevişmekten..
    şimdi de horlaması geliyor yeminle..
  • kayseri'de talas'ın yukarı bölgelerinde yer alan, tamamı birbirleriyle aynı apartmanlardan oluşan, genelde erciyes üniversitesi öğrencilerinin ikamet ettiği, kiraların her sene kayserililer tarafından acımasızca artırılıp euro bazında ödendiği semt. yurttan bunalıp eve çıkmak isteyen öğrencilerin ilk olarak ev aramaya başladığı yer olarak da bilinir.
  • dark elf trilogy nin ilk kitabi homelandin turkcesi!!
    rastgele gorup uzerindeki unutulmu$ diyarlar logosunu gorunce aglamakli oldugum kitap.
  • ankara'nın sincan ilçesine bağlı bir köy.
  • görebileceğiniz en dandik 15 katlı apartmanlara sahip güzide şehrimiz kayseri'de * genelde öğrencilerin ikamet ettikleri semt.

3 kutu silikon bitirmenize ramen rüzgarlı günler de perdelerin uçuşmasını izleyebileceğiniz, mükemmel ses yalıtımı olan evleri barındırır. üst katınızda yaşıyanların yürümelerini dahi rahatlıkla duyabilirsiniz. bu evlerin en önemli özelliği* holde bulunan kocaman atık su borusudur. üst katlarda ki komşularınızın tuvalet giderlerinin aşağıya inişini sanki kafanıza sıçarlarmışcasına hissedesiniz. özellikle sabah 7, 8 arası boru trafiğinin hiç durmaması nedeniyle uyumak güçtür. 5 duyu organına hitap etmeye çalıştığından bu evler sadece sesle yetinmez banyonuz leş gibi kokar..
hesabın var mı? giriş yap