şükela:  tümü | bugün
 • - fr./"eski rejim","eski yonetim sistemi".

  - avrupa'da rönesans,reform ve coğrafi keşifler ile yıkılmış bulunan ortaçağ düzeninden fransız devrimine kadar olan dönem..
  otokrasi, monarşi ve kilise unsurlarını barındıran "eski rejim", 18. yy.'ın sonlarına doğru milliyetçilik,demokrasi ve liberalizmin etkisiyle ortadan kalkmış,yerini "çağdaş dünyaya"
  bırakmıştır.
 • fr. eski sistem, eski duzen.
  genel itibari ile fransa da valois ve bourbon hanedanlari zamaninda kurulan sosyal ve politik sistemin adi.
  uc temel ayak uzerine kurulmustur. monarsi, ruhban ve aristokrat sinif. toplum uc sinifa bolunmustur *. birinci guc *katolik ruhban sinifidir. ikinci guc *, soylulardir. ucuncu guc ise *halkin geri kalanidir.
 • fransız devriminden önceki mutlakiyetçi yapıya işaret etmek için kullanılan kelime.
 • sanirim tam karsiligi degil ancak benim beynim baska turlu yerine oturtamadi:

  (bkz: feodalizm)
 • çok havalı bir terim, yani eskiyi ezmek için kullanıldığında.

  edit: o kadar da değilmiş; zira isimden önce gelen ancien "antik" anlamı değil, "eskiye ait", "önceki" tarzı bir anlam katıyormuş.
 • fransız ihtilali ile ilgili bir metin okurkene "ancien" kelimesini ingilizce'deki "ancient" kelimesi gibi telaffuz ettiğimde hoca "ansiyaan" diye düzeltmişti. unutamayacağım kelimeler arasındadır kendileri.

  tanım: fransa'da ihtilalden önceki dönem için kullanılan terimdir.
 • fransız devrimini yapanların çıkardığı bir kavram olarak herşeyin kötü olduğu bir nevi cahiliye devri.
 • ana erke, monarka sadakattır önemli olan bu sistemde. çağdaş sistemlerdeki vatana sadakat ilkesi değildir geçerli olan; krali yapıya sadakattır zira vatandaş, vatandaş değil, kuldur. ancien régime'den zamansal olarak kastedilense başı ve sonu itibariyle dalgalanmış bir dönemdir ki; antik çağın bitiminden, ortaçağın bitimine dek geçen dönem olarak alınabilir ama her devlet ve/veya halk için farklıdır başlangıç ve bitiş noktaları...

  sanıldığı gibi yalnızca fransız monarşik yapılanmasının hiper-feodal (!) düzeni değil, kıta avrupası (ingiltere'nin süreci çok daha değişiktir ve bu yapı içinde incelenmemeli) ağırlıklı bir dünya düzenidir çünkü tarihi yazanlar onlar(dır)... oysa doğu'da (ve geniş düşünülürse dünya'nın başka kimi yerlerinde de) da hüküm sürmüştür ancien régime, görebilenler için.