şükela:  tümü | bugün
 • doctor strange'in hocası, yılların sorcerer supreme'i. asıl adı yan'dır. adından da anlayacağınız üzre kendisi asyalıdır. hatta merkezlerinin bulunduğu kamar-taj'da doğmuş büyümüştür. kamar-taj, wakanda gibi farazi bir ülkedir. himalayalar'ın tepesindedir. bir açıdan ra's al ghul'un league of assassins okulu gibi benzer bir yerde ve benzer bir şekilde kurulmuş. biri fiziksel güce ve çevikliğe önem veren kötü bir yapılanma diğeri ise ruhani güce ve zihinsel hasara çalışan, iyi bir yapılanmadır. tabi kim kimden tam olarak esinlendi bilemiyorum ama genelde marvel, dc'den araklarken ra's al ghul'un 70'lerde strange'in 60'larda yaratılması bir istisna olarak dc'nin esinlendiği anlamına gelebilir. ya da gelmeyebilir. neyse.

  bu ancient one çok gün görmüş adamdır. adı gibi uzun yaşamış, yaşadığı yıllar boyu nice kötülüğü ve iblisi defetmiştir. bu süre zarfında nice öğrenciler yetiştirmiş, kimi kaçmış kimi ölmüş, kimiyse yanında kalıp savaşmaya devam etmiştir. yanında kalan son öğrencileri baron mordo ve wong'tur. burdan da sadece sorcerer supremelerin değil o klana mensup diğer büyücülerin de ağır yaşlandığını ve uzun yaşadığını anlamak mümkün. her neyse, bu ancient one bir gün meditasyon yaparken ruhani taraftan bir bildirim alıyor. hemen giriyor notifications'a ve steven strange adlı bir çocuğun feci bir potansiyel taşıdığını öğreniyor. hatta öyle ki, ondan bile güçlüymüş bu çocuk. kendisinden sonraki sorcerer supreme olarak kaderi alnına yazılmış velet strange'in.

  bunu duyan mordo ibnesi, çocuk yaştan itibaren strange'e çeşitli iblisler yolluyor. bir nevi karabasanlar. sebebi ise kendisinden başka sorcerer supreme olamayacağını ve en çok bunu kendisinin hakettiğini düşünmesidir. strange bu mordo gavatı yüzünden her gece kâbuslar görüp, dışarda talihsiz olaylar yaşıyor ve birçok kazayla karşılaşıyor. çocukluktan erişkinliğine kadar nice talihsiz şeyler yaşıyor. önce bacısı ölüyor, bundan kendini çok fazla sorumlu tutuyor. hatta kardeşi yaralandığı için doktor olmak istiyor. daha sonra anası ölüyor sonra babası ölüyor.

  babası ölüm döşeğindeyken "eahhhhhhhhhh sikerim böyle hayatı artık acıya hayatımda yer yok. görmiyiciğim peder beyi." diyerek sinirleniyor. erkek kardeşi "ağabey yapma etme" diyor ancak dinlemiyor steven. vuruyor kapıyı gidiyor ama kardeşi peşini bırakmıyor. evin dışarsında tartışırlarken bir araba gelip kardeşini eziyor. adam oracıkta ölüyor ama steven buna dayanamıyor ve kardeşini "belki bir gün teknoloji falan ilerlerse..." diye düşünerek dondurtuyor.

  işte bu olaylar yaşanırken kibri, acısı ve öfkesiyle yaşayıp giden strange bir gün araba sürerken baron mordo'nun çocukken kendisine açtığı kapıdan giren dormammu'nun bir yansıması sebebiyle anlık tırsıyor ve süratle giderken aracın kontrolünü kaybediyor. şarampolden yuvarlanıyor. elleri tutmaz hale geliyor. bütün servetini ellerini tekrar eski haline getirebilmek için harcıyor. nice ameliyat oluyor ama sonuç hep aynı. o kibirli ve meşhur cerrah, her şeyini yitirmiş ve tutunacak son bir dal arayan bir münzeviye dönüşüyor ve yolu kamar-taj'a düşüyor. ancient one ile de burada tanışıyorlar.

  dormammu sinsisi ancient one'ın zayıfladığını ve yaşlandığını bilmekte ondan ötürü dark dimensionları zorlamaktadır. hatta strange'e gösterdiği sureti de bu sebepledir. yani bir açıdan ancient one'ın yaşlanması strange'in ellerine, kariyerine yani hayatına sebep olmuştur. bir şekilde onun kamar-taj'a gelmesi de lazımdır zaten. aylar, yıllar boyunca eğitilir. kibrini nispeten gömer, sabrı ve gücü öğrenir. baron mordo 1-2 sefer kendisini öldürmeyi dener ama başarılı olamaz. aynı şekilde ancient one'a da saldırır ama ilk başlarda bu da başarılı olmaz. gün geçtikçe ancient one iyice elden ayaktan düşer artık kesinlikle sorcerer supreme olamayacağını bilen mordo ise dormammu ile ittifak yapar ve dünyaya saldırırlar. çömez strange, wong ve tapınaktan diğer büyücüler bunlara karşı koymaya çalışırlar fakat çok da başarılı olamazlar. ancient one son güçlerini kullanarak saldırıların bir kısmını püskürtür. aşırı zayıf düşer ve şerefsiz mordo onu oracıkta öldürür.

  yani filmdeki gibi kendisi ne dark magic kullanır ne dormammu ile anlaşma yapar ne de kadındır. hatta ne avrupalıdır ne de keldir. sakalı vardır. hatta ve hatta kıyafeti sarı değil kırmızı tonlar ağırlıklı yer yer sarı ve beyaz olan bir kostümdür. şeker gibi bir adam, babacan bir öğretmendir ancient one. marvel evreninde mister miyagi tadı veren tek karakterdir. cilala parlat yaptırmıştır strange'e halüsinasyon duvarları parçalatıp taşıtarak. sonunda onu sorcerer supreme yapmış ve huzur içinde ebediyete intikal etmiştir. en iyi öğrencisi wong'tur.
 • tilda swinton'ın oynadığı, hakkından fazlasını verdiği marvel karakteridir.
 • bayram tatilinde avengers serisini izlerken aklıma gelen ceplik bir bilgi çekirgeler.

  endgame'da hulk ile tanıştığı sırada yaptığı hareket gerçektir ve çok etkili olmakla beraber aynı derecede tehlikelidir, ölümle sonuçlanabilir. vuruşta önemli olan güç değil hızdır, doğru bölgeye doğru hızda doğru basınç uygulanmalıdır. rakibin kalbi anlık da olsa kısa bir süre durur, bir süre de dengesiz halde atar. darbeyi alan kişinin cenin pozisyonu alıp birkaç dakika beklemesi gereklidir.