şükela:  tümü | bugün
 • ankara'nın isminin eski hali olan ancyra göz önünde bulundurululduğunda rahatlıkla ankara fobisi olarak anlaşılabilecek korku türü.
  ankara rüzgarı diye şarkı olması tamamen tesadüf olsa da memleket nüfusunun altıda biri civarının yaşadığı istanbul'da milyonlar bu fobiden muzdarip. yükseklik korkusu olanların sayısından fazla oldukları da kesin gibi üstelik. bu fobi basitçe bir ankara'ya gelememe, es kaza gelirsen de kalamama, kalırsan da beğenmemenin ötesinde bir fobi. biraz elitistlik, bolca oryantalizm (doğuyu ötekileştirip, batıyı merkeze koyarak; 'biz ve geride kalanlar' diye iki gruba bölerek ve kendini ve sahip olduğu kimlikleri, yaşama biçimini vesair bir bok zannederek yaşayanlara en ağır tabiri ile oryantalist, en hafif tabiri ile hıyar denir), hafif bir burnu havadalık ve küçümseme içeren bir fobi. bunun karşılığında sen ne diyorsun derseniz ben her şehri ayrı severim derim. bu fobinin tedavisi istanbul düşmanı olmaktan geçmez. seversin yine istanbul'u, gerekirse ben de severim, ama ben izmir'i de severim, ankara'yı da severim, amasya'yı da severim, sinop'u da niğde'yi de severim. hor görmem hiç birini. küçükmüş, sıkıcıymış, şöyleymiş böyleymiş varsın olsun. durduk yere insanların yaşadığı yere sırf biz kalabalık yaşıyoruz diye kabalık etmem, hor görmem. gerekirse şikayet de ederim yaşadığım şehirlerden ama hiç bir şehir kör etmez gözümü. her yere salt oradan bakmam. giderim yerinden bakarım. görürüm, kalırım; gerekirse yaşarım. her şey benim yaşadığım şehirde yaşananların ufak bir kopyası işte deyip geçmem.
  konudan saptım azıcık fobiye geri döneyim ankara fobisi tüm istanbul dışı kentlere genellenebilecek bir fobi gibi geldi bana bu kadar yazdıktan sonra ondan diğer adı da istanbullu fobisi olabilir.
  o kadar milyon insan içinde tenzi edeceklerim kuşkusuz olacaktır, onları şimdiden tenzi ederim.
  ama siz iflah olmaz "ben denizsiz şehirde yaşayamam abii yeaa"lar, siz "ankara'nın en güzel yanı istanbul'a dönüşüdür"ler, siz "türkiye'de istanbul'dan başka gerçek şehir yok ki"ler (burada bir parantez sorusu ne lan sizin şehirden anladığınız? eğer kalkınmışlık düzeyi batı kentleri ile yarışan kültürel sosyal yaşamı geniş, aydın vb. gibi tanımlarsa kafanızdaki istanbul da şehir değil, yok değilse, kalabalık olma ile ilgiliyse bir sürü şehir var türkiye'de de bu böyle uzar gider bunu bol vakitte derin detayda yazarım), siz "türkiye'de x'i anlamak için önce istanbul'u anlayacaksın abii"ler (kentsel dönüşüm dahil olmak üzere her konuda türkiye'nin diğer kentlerinde yaşananları istanbul'un minimini birer kopyası olarak görenlere bin selam), siz "türkiye istanbul'un sırtından geçiniyor yea" diyenler, siz özellikle siz, dilediğinizce bozulabilir, alınabilirsiniz. alınmakla da kalmayıp s.ktirip giderseniz çok iyi edersiniz.
  laf lafı laf götü açar demişler, ne kadar doğru.
  ankara fobisinden başlayıp nerelere nerelere geldik.