şükela:  tümü | bugün
  • otomobillerin sürüş dinamiklerini tarif edişi vedat milor'un yemeklerin tatlarını tarif edişi gibi olan adam.
  • bundan böyle sadece mehmet çetin olarak anılacaktır.

eheheh gündem esprisi de yaptım oley. çok tok, çok rafine ^,^
  • kadın gözüyle videolarında kendisine eşlik eden aslı hanıma aşık olduğunu düşündüğüm oto test gurusu.

o bakışlar, gülüşler ele veriyor seni and. eski öğrencim falan deme açıl bence kıza. o da senden hoşlanıyor. yoksa zannetmiyorum araba muhabbetlerini bu kadar sevdiğini falan. yorgun argın işten çıkıyor seni kırmayıp minibüs falan test ediyor. daha ne yapsın artık kız sana. hoşlanmasa uğraşmaz hani.*
  • kendisine biraz ekonomik destek verilmesiyle birlikte tv'deki otomobil incelemeleri konusundaki en tarafsız duayenlerden birisi olacaktır. zira yorumlamaları, analizleri tam anlamıyla mükemmeldir. kankası sinan ile birleştiğinde, analizlere extradan gırgır şamata havası gelmekte birbirlerini çok iyi tamamlamaktadırlar.
    incelemelerini izleyebileceğiniz link ne demek istediğimi anlayacaksınız.
  • gördüğüm en başarılı araba testlerini (türkiye'de) yapmış insan. araba alınacaksa öyle 15 dakikalık test sürüşü ile alamazsın. bu adam en ince ayrıntıya kadar inceliyordu araçları. ufaktan zorlayıp, kötü zeminlerde de inceliyordu araçları.

düzgün bir türkçe kullanıyordu. "baktığımız zaman" gibi saçma salak tabirler kullanmıyordu. aynı cümleyi, aynı testte defalarca kullanmıyordu. testlerin hiçbirinde goril gibi muz yediğini görmedim. başkent üniversitesi bebesi gibi bir hal/tavrı yoktu. doğuş sponsorluğunda doğuş götü yalamıyordu.

kadın gözüyle ve panpalar adlı reyting videoları haricinde her şeyiyle iyiydi.

umarım gittiği yerde mutlu olur.
  • memleketin gördüğü en iyi otomobil test eden ve dahası anlatan adamı idi.

bırak türkiye’yi, dünyada hiç kimse bir otomobili tam 80 dakika anlatıp sonuna kadar dinletemez kendini ama and’ın e39 m5 videosunu sonuna kadar zevkle izleyebilirsiniz.

o gittikten sonra, piyasa katalog okur gibi araba testi yaptığını sanan tatlı su eleştirmenleriyle, bagaja arkadaşını sokarak test yaptığını zanneden adamlara kaldı.

ezcümle, dutlar gitti, ‘otlar’ kaldı.
  • çok mantıklı bir şekilde, konuların tam bamtelini yakalayarak biraz da -ingiliz stili- espri anlayışıyla anlatım yapabilen bir test sürücüsü, editör.

bana en komik gelen hali ise, videolarının başında konuşmadan otomobilin herhangi bir kusuruna yaptığı göndermelerdir. e tabi bunda kendisini avea'nın fasulye karakterine (erdem yener) benzetmemin de etkisi az değildir.

(bkz: top gear)
    (bkz: fifth gear)
  • oto-park.com sitesinde arac testleri yapan zat-i muhterem.

bazi testlerinde okul(itu) kampusunde fink attiklari gorulmus, ucak-uzay fakultesinin ucaklarina selam cakmaktadirlar. sirf bu yuzden sempatim var kendilerine.
  • ya o nasıl üsluptur arkadaş? nasıl bir insansın sen, nasıl bir psikolojin var? suç bunlarda değil aslında, bizde. bunların burnunu tavana vurduran biziz. 3 kuruşluk bilgileriyle "bilmemne üniversitesinde konferanstayız" dedirten de biziz. ya sen kimsin ki konferans vereceksin? ford'un arkasına sığınmasan kim takar seni? söyleşi veya sohbet diyeceğine konferaaans diyor bir de ağzının yaya yaya. arabadan tek anladığın barzolar gibi yanlamak ve torpido süngeri incelemek. bunları böyle gördükçe saffet üçüncü gibi üstatlara daha fazla saygı duyuyorum. adamın tarzını, anlatımını sevmeyen biri bile, bilgisine, otomobil kültürüne saygı duyar. eminim ki otopark takipçilerinin en az %80'i saffet üçüncü'yü tanımıyordur bile. neden, çünkü kafasına eşarp bağlayıp "panpaaa" demediği için, "araba çok pis yanlıyo agaa" demediği için, bağdat caddesinde son sürat kırmızı ışıklarda geçmediği için vs...
  • yurtdışına taşınmak, adapte olmak, yeni bir düzen kurmak zordur. o hengamede kişisel bir paylaşım yapmamasını anlıyorum. gene de bunca aydır bir ses vermesini beklerdim. kendisini ve yorumlarını her zamankinden daha çok özleyen binlerce takipçisi en azından bir "her şey yolunda" mesajını hak ediyor diye düşünüyorum.

bu ülkede işini layığıyla ve eğilip bükülmeden yapan sayılı insandan biriydi. girişimci kimliğiyle pek çok gence örnek teşkil etti. dejenere olmuş otomobil medyasına yeni bir soluk getirdi. bugün izlediğiniz tester'ların kullandığı dilin %70'i and mehmet çetin terimleri ve metodolojisinden oluşur.

tedx söyleşisinde programlama eğitimi aldığı ve global yeni bir proje üstünde çalıştığını söyledi. yani inşaat mühendisliği, fransızca öğretmenliği ve otomobil gazeteciliğine bir de yazılımcılığı ekliyor 30'undan sonra. vizyona bakar mısınız?

bana göre yaptığı iki büyük hata oldu: kendi klasının çok altında insanlarla çalışmak ve hater'ları kaale almak. genel kanının aksine, onu şirketini ve ülkesini bırakma noktasına getirenin ego fazlası değil ego eksikliği olduğunu düşünüyorum (yanılıyorsam da ne mutlu, keşke hepimizin tek kusuru bu olsa.)

dikkat edin, otomobillerle alakalı yerli yabancı çoğu youtube kanalı hep solo takılıyor. o ise rahatlıkla tek başına yürüyebilecekken, maddi manevi tüm kazançları kendine saklamak varken, hep yanına birilerini alıp top gear ruhunu aradı. bir sürü insan onun sayesinde meşhur oldu, kendi kitlesini yarattı. ama arka planını bilmediğimiz olaylar sebebiyle bir türlü dikiş tutmadı. yaşananlar and'ın egosundan kaynaklanmış olsaydı, bugün kimse sinan koç, buğra akpınar, doğan kabak ve diğerlerinin ismini bilmezdi.

neyse çok uzattım. gittiği yerde değerinin bilineceğinden ve başarılarının katlanarak süreceğinden eminim.