şükela:  tümü | bugün
 • trt haber spikerlerinden biri.

  edit: ilk soyadı ayva idi. saniyorum evlendi.
 • (bkz: lokman ayva)
 • anda ayva meslek hayatına kanal a'da başlamış bir spiker. aslında sınıf öğretmenliği mezunudur ama televizyonculuğu meslek olarak seçer, çok da başarılı olur. trt'ye girdiği ilk yıl hafta sonu ana haber sunmaya layık görülür.
 • bir yanlışı düzeltmek de tanım sayılır.

  trt haber spikerlerinden biri değildir.

  trt'de haber spikeri olmanın koşulları bellidir.

  1- üniversite mezunu olmak (ki hanım kızımız sınıf öğretmeni olarak bu koşulu karşılamıştır)
  2- sınav tarihine göre belirlenen yaş sınırına uymak. (arkadaşı -belki de kendi- olduğu belli olan bir yazarın söylediklerine göre 25 yaşındaymış. ama zaten ortada girilen bir sınav olmadığı için, yaş sınırının da anlamı yok)
  3- üç aşamalı bir sınavdan geçmek (ses, metin değerlendirme, mülakat)
  4- aylar süren zorlu bir eğitim sürecinden geçmek.
  5- 4. maddedeki sürecin sonunda zorlu bir sınavdan daha geçmek.
  6- belirli bir süre radyolarda çalışıp, haber merkezi için kendini hazırlamak, olursa haber merkezi'ne gitmek.

  elbette bu sürece kanal a gibi yerel televizyonlarda çalışanlar da dahil olabilir, başarılı olursa da trt spikeri olur. ancak başlıkta adı geçen hanımefendi, trt'nin akepe televizyonu olduğu bir dönemde "pıt" diye boy gösterivermiş, "pıt" diye uyduruluveren bir kadro ile spikerlik yapmaya başlayıvermiştir.

  ayrıca -niye tahammül edilmedi bilmiyorum- bir ara tamer korkmaz'la birlikte ezberbozan rolüne soyunmuştu ki, akıllara ziyan...

  edit: hanımefendinin ekrandaki görüntüsüyle ilgili değerlendirmeler fazla subjektif olduğu için silinmiştir. beğeneni de vardır belki diye. ancak profesyonel anlamdaki değerlendirmeler aynen korunmaktadır.
 • fulin arıkan'ın yerine hemşeri kontenjanından atanmıştır.

  http://www.milliyet.com.tr/…rsem basim belaya girer
 • trt'de sanırım sözleşmeli çalışan haber spikeri. ibrahim şahin'in köylüsü olarak kanal a'dan transfer edilmiştir. oldukça zayıf özgeçmişi ve spikerlik yeteneğine rağmen fulin arıkan gibi yılların eskitemediği yüzünün hem de hemşehri kıyağıyla ayağını kaydırdı.

  benim nazarımda değil trt1in ana haberine, anadoludan programının spikeri dahi olamaz. ancak trt son yıllarda yetenekten öte kişisel ilişkilere önem verdiği için bu hanım kızımız da bu kontenjanın elverdiği imkanlardan sonuna kadar faydalanıyor.
 • kendisi haber bültenlerini izlememe nedenim. çok sinir bozucu bir tavrı var. ekrandan bana yansıyan bu. hayır trt'yi de izlemem ama izlememe isteği katsayım artıyor sayesinde. teşekkürü borç biliriz.
 • trt'deki haberleri izlemeyi bırakma nedenimdir.

  çok olmadı, bir pazar günüydü sohbet programlarından birine denk geldim zaplarken.
  gülgûn feyman, oral çalışlar, gençten biri (oğluymuş sanırım çalışlar'ın) bir de anda ayva hanımefendi vardı. bu sonuncusu bir ara dedi ki "üç ay kadar sonra bir izdivaç yapacağım". yaşı yirmi sekizmiş, söylediydi.ailesiyle yaşıyormuş falan feşmekan.
  bi düşündüm, yirmi sekiz yaş ve izdivaç kelimesi... çok mu zordu acaba "üç ay sonra evleneceğim" demek?
  sinir olduğum programları izleme gibi sinir bir huyum var galiba, öööyle bakıyorum ekrana...
  sohbetin dört kişisinden hem genç hem sevimsiz olanı, cuniyır çalışlar, dişlerinin arasından sızdıra sızdıra
  elindeki kağıtlara baka baka sorular sormaya çalışıyor. bir cümle ahkam, bir cümle tespit, bir cümle alıntı ve sonra bir cümle soru şeklinde bir sırası vardı muhabbetinin ya da benzer bir dağınıklık işte. o sorusunun sonunu varana kadar benim ekran başında içim şişti.
  zaten anda ayva'nın haber okumazkenki hallerini de ufak ufak itici bulmaya başlamıştım. bi kendini gösterme merakı, bi öne çıkma merakı...
  derken gülgûn feyman aldı sazı... cuniyır'a da, aa'ya da şahane bir tirad çekti. içim soğudu.
  hani feyman bir duraklasa, hani bir eee...ııı... dese, aa hanımefendi; bulduğu boşluktan sızacak ne kadar güzel konuştuğunu, ne kadar yetenekli, ne kadar bilgili olduğunu anlatmaya yarayan bir sürü şeyden söz edecek. öyle bir kıpırdanma, öyle bir huzursuzluk...
  bildiğini okudu feyman, yılların tecrübesini konuşturdu tabii. taşı gediğine koydu. takdir ettim.
  o "çok parlak, çok yetenekli çok genç iki dahi"nin cilasını alıverdi. kapadım teve'yi. izdivaç kelimesinden sonra istiap haddim dolayazdıydı zati... feyman'ın hatırına bile olsa izleyemedim muhabbetin devamını.
  trt1 haberleri fulin arıkan'dan sonra izlenmiyordu, daha da izlenmeyecek!
  hayırlı izdivaçlar...
 • darwin'i bitiren balık haberini verirken, sanki bu müthiş keşfi kendi yapmış gibi coşkulu, harun yahya'nın elini sıkmış gibi kendinden geçmiş hali ile akıllara durgunluk veren başarılı hemşehri.. pardon spiker.
 • az önce aniden haberleri sunmak üzere "merhaba ben anda ayva" diye ismimi duymamla irkilmeme sebep olmuş spiker.

  anda? ve ayva? güzel.

  gayet şirin birine benziyor ve başarılı da duruyor. trt'ye fazla.