• hakkari sınırında bulunduğu ve şırnak uludere yolunun çok bozuk olduğu düşünüldüğünde çukurca tarafından ulaşılması daha bir zahmetsiz olan köy. hakkari tarafından gelirken süvari kotra geçidini de görmüş oluyorsunuz ki muhteşem bir dağ manzarasına sahiptir. köye eğer bahar aylarında gelirseniz taşların arasından fışkıran kar sularından ve kürt muzu diye de bilinen ışkından tatma fırsatınız da olur. köy birbirinden ikişer kilometre uzaklıkta üç mahalleden oluşuyor. kürtleri devlet buraya yerleştirmeden önce bir süryani köyü olduğu için harabe halinde iki eski manastır da köy sınırları içinde bulunmakta. tüm bunları gelmek zorunda olduğunuzu düşünerek yazdım. yoksa ne işiniz var la burda.
  • istanbula geldigim rahatlik kullandigim ve insanlarinda ayni rahatlikla saskin saskin yuzume bakip hede hodo demesine neden olan kelime... (bkz: yillik)
  • unisex bir isim.
  • anı değeri taşıyan eşyalara da denir.
  • antalyalilarin yillik kavrami.
  • anılmak için verilen şey...ailemin isim olarak kullanmamı uygun gördüğü sözcük
  • izmirli olmayanların kullanmadığını öğrendiğimde bir yaşıma daha girdiğim sözcüklerden biri. andaç'a yıllık denirmiş standart türkçe'de. insan çocukluktan itibaren etrafında sürekli kullanıldığını duyduğu sözcüklerin aslında diğer coğrafyalarda kullanılmadığını fark etmeyebiliyor bazen.

bünyemde aynı dumur etkisini yaratan diğer sözcükler:

klorak - çamaşır suyu
    gevrek - simit
    yemiş - incir
    nohut - beyaz leblebi
    darı - mısır
    meşe - misket
    tav olmak - gıcık olmak, uyuz olmak
    bilader - birader

bunların arasında en çok şok olduğum sözcüklerin başında da klorak ve andaç gelir.

ekleme:

domat - domates
    special thanks to: insan opusen hayvandir
  • bir izmir faşisti olarak genel kullanımda olmadığını 25'imde öğrendiğim sözcük. hemen bunu da faşizanlık lügatıma ekliyorum.

"ama yıllık tek bir yıl için olur ki andaç tüm anılar için 80 il yanlış kullanıyor" gibi argümanlar da hazırladım. mis.

"çiğdem çitledikten sonra bangonun üstünde arkadaşlarıma andaç yazarken defterime klorak dökülüverdi ama hiç üzülmedim bi darı yedim geçti." aha bu da nirvana. izmirgasm hatta.
  • izmirlileri ve izmirli olmayanları ayıran sözcüklerden biridir bu da aynı gevrek,çiğdem,boyoz,asfalya gibi.
    zira izmirden uzaklara üniversite okumaya gelirsiniz ben andaç komitesinde olayım bari de güzel bir şeyler çıksın dersiniz, gelin görün ki yer aldığınız o komitenin adı yıllık komitesidir.ve yine izmirlileri aradan şöyle ayrıştırırsınız:bazıları yıllık yazısı ister yazmanızı,bazılarıysa andaç....
hesabın var mı? giriş yap