şükela:  tümü | bugün
  • andallar, seriden 6.000 yıl önce westeros'u işgal eden bir halk. bağımsız kalan kuzey haricinde kıtanın tamamını fetheden andallar, geldikleri yer olan essos'tan şövalyelik, demir silahlar ve zırh getirdiler. kıtadaki andal yoğunluğu hala ilk insanlar'ın kanını taşıyan kuzey ve rhoynar göçmenlerinin andalların önüne geçtiği dorne harici her yerde fazladır.

    andallar'ın kökeninin essos kıtasında bulunan andalos tepeleri'nden geldiği ve tanrının suretlerini ilk olarak burada gördükleri söylenir. ilk kralları tepenin hugor'udur. 6.000 yıl kadar önce, parmaklar kıyılarına çıkmışlardır ve vadi'ye saldırmışlardır. andal işgalcileri, vücütlarına yedi köşeli yıldızı kazımış veya çizmişlerdi. karşılaştıkları tüm yürek ağaçlarını kesmişlerdir ve tüm ormanın çocukları'nı öldürmüşlerdir. yüzlerce yıllık savaşlardan sonra andallar, westeros'taki ilk insanlar'a ait tüm krallıkları yıktılar ve kendileri krallıklar kurdular. sadece kış kralları karşı koyabildi ve andallar moat cailin'i geçemedi. andallar demir işlemeyi rhoyne kıyılarında yaşayan rhoynar'lardan öğrenmiştir.

    ndalların kültürünün kökeni yedi inancı'na dayanır. westeros'a geldiklerinde yanlarında inanç'ı, şövalyeliği ve de ortak dil'ide beraberinde getirdiler. yaygın dil, ilk insanların andallardan sonra bile yaşamaya devam ettiği kuzey'de bile yayıldı. ayrıca andallar kendilerine özgü alfabeyi kullandı ve bu da ilk insanların runik alfabesinin kaybolmasına yol açtı. ayrıca westeros tarihi andallar'ın gelmesinden sonra yazıldığı için ilk insanlar vahşi, andallar ise modern bir medeniyet olarak gösterildi. andal savaşçıların vücutlarına yedi köşeli yıldızı oyarlardı.

    (bkz: game of thrones) kaynak
  • bunlar yüzüne kuzeyliler atalarının mezar taşını okuyamamakta, yazıklar olsun.
    https://gameofthrones.fandom.com/wiki/andals