• (bkz: sırtlan)
  • çanakkale'deki köyümde hikayeleri anlatılan anadolu sırtlanı. çığlığı dağı dağa kavuştururmuş. bir de çok kar yağınca köye inerlermiş, pençelerinin şakırtısı bilmem kaç metreden duyulurmuş. belki kaz dağlarında vardır hala birkaç tane.
  • bunun sadece kötü bişey olduğunu biliyorum, küçükten beri abuk bi hareket, genellikle hayvanlık yaptığımızda ananem derdi..
    örneğin bisiklete binerken önünü kaldırırsın, merdivenlerde, kaldırımda maymunluk yaparsın, ordan anane çıkar bi anda:
    -andık gibi kullanıyosunuz, biyerinize bişey olcak...

değişik bi kullanım şekli de artık büyüdünüz anlamındaydı
    -andık kadar oldunuz hala oyun peşindesiniz...
    bunu hala diyor gerçi...
    heralde büyük bi hayvan demek andık, hep öyle bişey hayal ederim küçüklükten beri...
  • küçüklüğümden beri duyduğum efsanevi bi hayvan. yok lağamlarda yaşarmış tuvalet deliğinden kafasını çıkarırmış falan. yok öyle bişey.*
  • batı anadolu'da "andık kurdu" olarak bilinen efsane hayvan.. eski çobanlardan dinlediğimize göre, bu andık hayvanının diğer kurtlara hiç benzemeyen çok boğuk ve ürkütücü bir uluması varmış. bir diğer özelliği de mezarlıklardan yeni gömülen ölüleri çıkarıp yemesiymiş. hatta köylülerin yeni cenaze olduğunda mezarlıklarda sırayla nöbet tuttukları rivayet edilir. şimdi her yer beton oldu anasını satayım.. değil andık kurdu, köpek bile kalmadı memlekette...
  • eşek-arslan-karakulak karışımı efsanevi hayvan.
  • sansar ile birlikte rahmetli anneannemin korku hikayelerinin baş kahramanı olan hayvan. betimlemelerde hep daha iri ve daha korkunç görünümlü bir sırtlanı andırırdı kafamda, sonra sonra öğrendik, gerçekten bir çeşit sırtlanmış.
  • dedemin anlatışıyla; mezarlardan ölüleri çıkarıp yermiş çok ürkütücü ve köpeğe benzer derdi. aklıma o zamanlar hayvan değilde bir canavar - tazmanya canavarı - gibi birşey gelirdi. izlediğimiz çizgi filmler etkisiyle tabi.. sonradan araştırdık ki asya ve anadolu'nun tek sırtlan türü olan çizgili sırtlanmış kendileri.. tabi ava çıkanlar vura vura nesli ege yöresinde kalmamış. bu hikayelerle kendisini çok andık.
  • eskiden egede yaşayan ve avlanarak yok edilen bir sırtlan türü. çizgili sırtlan.
    günümüzde hala büyüklerimiz hakaret olarak kullanır. amk andığı gibi... salak, mal anlamında. bir de aşırı yerseniz andık gibi yersiniz.
  • sırtlan olduğunu tahmin ettiğim hayvan. eskiden ölüleri gömdükten sonra başuçlarına katran koyarlarmış mezarı deşmesin diye. ben yöre olarak uşak'tan bahsediyorum ama denizli adıgüzel barajı çevresinde hala yaşama ihtimalleri olduğunu düşünüyorum.
hesabın var mı? giriş yap