şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kahramanmaraş'tan çok osmaniye'ye yakın olan ilçe.
 • kahramanmaraş'ın batı yakasında kalan ilçesi..."ana tanrıça yurdu" anlamındadır...
 • nüfusa kayıtlı olduğum kahramanmaraş ilçesi.
 • dırın dırın andırın
  iki bakkal bir fırın
  şeklindeki tekerlemeyle özetlenecek kadar küçük ilçe.
  ama havası güzelmiş o ayrı.
 • anadolu selçuklu devletinin moğol istilası ile çöküşü sırasında maraş ve çevresinde dulkadiroğulları beyliği’nin sınırları içinde 200 yıl kadar kalan andırın, 1515 yılında bu beyliğin osmanlı imparatorluğuna bağlanması ile andırın’da imparatorluk sınırları içerisine girmiştir.

  yavuz sultan selim 1514 yılında çıktığı çaldıran seferinden dönerken sefere çağrılmasına rağmen osmanlı ordusuna katılmayan dulkadir beyi alaüddevle üzerine yürüdüğünde andırın’ın akkale mevkiine geldiğinde; kendisini karşılayan eşrafın gençlerini işaret ederek “bunların arasından mekteb-i enderun’a talebe alınsın” şeklinde emir verdiği, bu mektebe öğrenci olarak gidenlere izine gelişlerinde “enderunlu” buna izafeten yerleşim yerine “enderun” denildiği, bu kelimelerin daha sonra andıran ve andırın şeklinde söylemeye başladığı söylenmiştir. ilçe 1955 yılında kesim köyüne, 1963 yılında ise tekrar andırın’a nakledilmiş, bu tarihte maraş halep vilayetine bağlanınca andırın’da halep’e bağlı kalmıştır.

  1908 yılında ii. meşrutiyetin ilanı ile maraş halep’ten ayrılmış , görülen lüzum üzerine andırın ilçe teşkilatı lağvedilerek göksun’a bağlı nahiye şekline getirilmiştir.

  20 ekim 1918’de mondros mütarekesinin imzalanmasından sonra işgal hareketleri ile birlikte fransızlarla birlikte ermeniler de maraş’a girmişlerdir. ermeniler fransızların giremediği andırın’a girmişler, insanlık dışı imha hareketleri ile bir çok köyü yakıp yıkmışlar, önlerine gelenleri akıl almaz bir şekilde öldürmüşlerdir. kurtuluş savaşı yıllarında bütün çukurova aynı durumda idi. kurtuluş savaşında çukurova (klikya) doğu bölgesi savaşının merkezini teşkil eden andırın’ın hizmeti büyük olmuştur.

  4-12 eylül 1919 tarihleri arasında yapılan heyeti temsiliye’nin seçildiği sivas kongresinden sonra çukurova bölgesi kuvai milliye teşkilatının kurulması için bizzat mustafa kemal tarafında görevlendirilen osman tufan paşa 1920 yılı ocak ayı başında sivas-develi-göksun güzergahını takiben andırın’a gelmiştir. andırın’da teşkilatını hemen oluşturan osman tufan paşa, ibrahim ve ali yaycıoğlu, musa beyazıt, hacı zülfikaroğlu, ahmet paşa, musa kayran ve şakir bozdoğan gibi grup ve bölük komutanlarından oluşan birlikleri ile andırın, kadirli, haruniye, osmaniye ve kozan’ın kurtuluş hareketinin öncüsü olmuşlardır.

  http://www.andirin.gov.tr/
 • insanların yazın yayla yapmak için köylerine doluştuğu, temiz ve serin havası sebebiyle tercih edilen kahramanmaraşın küçük bir ilçesi.
 • öğretmenim canım benim le yaşamakta olduğumuz ilçe. etraf yemyeşil
  gereksiz insan yok
  sakin huzurlu bir anadolu kasabası...

  http://madosk.ksu.edu.tr/…005-gavur_golu/index.html
 • kaldırım diye bişeyin olmadığı, insanların yolun ortasından yürüdüğü yer.
 • adana'ya yakınlığı nedeniyle halkının adana ağızıyla konuştuğu, kendilerine maraşlı değil de andırınlı diyen insanların çokluğunun dikkatlerden kaçmadığı maraş ilçesi.