şükela:  tümü | bugün
 • andız pekmezi, ardıç olarak da bilinen ağacın kozalaklarından üretilen şifalı bir pekmezdir.
  andıç kozalağı, inulin, eterli uçucu yağ helenin, sabit yağ, triterpenler ve acı maddeler içerir. tat olarak diğer pekmezler* * * gibi tatlı değildir, hafif acımsıdır. sade olarak da yenilebildiği gibi tahinle karıştırılarak da yenilebilir.
  bronşit ve soğuk algınlığına karşı iyi gelir.
 • biraz kilolu olduğumdan dolayı akşamları yatmadan önce iki yemek kaşığı andız pekmezi aldığım zaman geceleri ya daha rahat uyuyorum ya da psikolojik etkisi var. bronşit, soğuk algınlığı ve nefes darlığına iyi geliyormuş.
 • balgam sökücü bir etkisi vardır.
 • pekmezi hiç sevmeyen biri olarak, yaklaşık yarım saattir kavanozuyla bakıştığım pekmezdir. adını sanını da ilk defa dün duydum. zaten sevgili kavanozu getirip bunu içiceksin yoksa bozuşuruz demesiydi daha da duymazdım heralde.*yalnız hızlı ve acısız olsun diyip bir kaşık pekmezi hemen ağzıma tıkınca farkettim hiç de öyle ağır bir tadı yok. hatta bir kaşık daha aldım tadını anlamak için, gayet de hafif ve kekremsi bir tadı var. annem küçükken bundan içirseymiş baya baya içermişim yani.

  hani benim gibi "kansızlık var zorla pekmez içirecekler, allam hiç de sevmem pekmezi çok ağır" diyen biri varsa, bir başkası önünüze harnup pekmezi dayamadan gidin andız pekmezi bulun. hem tadı öyle ağır değil, hem de rahatsız edici bir kokusu yok.
 • mersin değirmendere köyü'nde içine ekmek ve tereyağı konarak yenen pekmez. az önce trt belgesel'de gezelim görelim programında yapılışı gösterildi. açık havada yakılan ateş üstüne oturtulan devasa tencerelerde koyu renkli bir kıvam elde edilinceye kadar sürekli karıştırılan ardıç meyvelerinin ulaştığı en güzel hali. imrendirici.
 • ya kokusu erimis plastik gibi ya da bendeki pekmezi yaparken icinde plastik eritmisler.
  yaklasik 1 aydir gunde bir kasik iciyorum, eger baska bir nedeni yoksa sac dokulmelerimi durdurdu.
  yine de kokusu ve tadindaki plastiklik beni killandiriyor, umarim bir sey olmaz.
 • bir tür çam türü olan iğne yapraklı andız ağacının fındık büyüklüğünde kozalaklarının kaynatılmasıyla elde edilir.
  ağacın iklimi akdeniz, yoğun olarak yetiştiği yer toros dağlarının yüksek sırtları.

  akciğer ve karaciğer'e faydalı bir gıda olmakla birlikte
  diğer pekmezler gibi kan yapıyor
  imiş.
 • bu başlığın sahibi yörük bence benim gibi :)
 • çok ağır ve kekremsi bir tadı vardır. yetişkinler için günde bir yemek kaşığı, çocuklar için de bir tatlı kaşığı bol su ile içirilmesi tavsiye edilir. aksi halde mide bulantısı yapabilir. emziren annelerin ve bebeklerin içmesi pek tavsiye edilmez. o kadar ağırdır.

  yalniz sigara içen herkesin günlük içmesi gerektiğini düşünüyorum. iki üç gün üst üste içerseniz nasıl bir balgam söktürücü olduğunu anlarsınız.

  öksürüğü de bir günde keser.

  doğa gerçekten mucizelerle dolu. saçma sapan ilaçlarla heba ediyoruz güzelim bünyeyi.
 • bronşit, nefes darlığı gibi şikayetlerle internetten şekersiz olanını sipariş ettiğim pekmez. çarşamba günü elimde olacak, bakalım gerçekten işe yarıyor mu?