şükela:  tümü | bugün
 • sampras agassi'nin yürüyüşünü taklit etmiş, ki son derece normal. tenisçilerin son zamanlarda çok sık yaptığı şeyler bunlar. bunun üzerine agassi'nin tutup da kitabına bahsettiği bahşiş olayını ortaya sürmesinin ne anlamı var? durup dururken espirileri kişisellştirip kort dışarısına taşıyor. bunun üzerine sampras uyuşturucu kullanıyormuş gibi yapıp agassi'yi taklit etseydi ne olacaktı?

  gerek kitabında olsun gerek gösteri maçında olsun sürekli sampras'ın cimri olduğunu iddia edip bunu çok lüzumsuz bir şekilde insanların beynine kazımak istemesi yüzünden garibim sampras da maçtan sonraki röportajda "i am a very generous tipper." diyor kendini savunmak için.
 • http://www.youtube.com/…k4brw0immha&feature=related

  (bkz: kazma)

  o kıza öyle vurulur mu lan, ayı!
 • open adlı biyografik kitabını okuduktan sonra bir kez daha saygı duyduğum, tenisten en başından beri nefret etmesine rağmen dünya sıralamasında bir numara olup sayısız kupayı evine götüren büyük tenisçi. (ne yazık ki bu kupaların çoğunu, eski karısı brooke shields'le yaptığı bir tartışma sonrasında evin duvarlarına çarparak paramparça etmiş.)
 • çocukluk kahramanım. bu kadar hırslı, bu kadar akıllı, bu kadar teknik ve bu kadar azimli bir tenisçi gelmedi daha dünyaya. şuan 1 numara olan ve herkesin dilinden düşürmediği roger federer bu alanlardan sadece oyun zekası kısmında agassi'den üstündür*. ama sağlam bir agassi'nin sağlam bir federer'i yeneceği kanaatindeyim. ayrıca backhand'i forehand'inden daha iyi olan tek tenisçi olabilir kendisi. bu duruma ise backhand'i zayıf olduğu için aralıksız çalışarak gelmiştir veya gelmişti. arasıra hayır amaçlı maçlarda boy gösterse ve ağzımı kulaklarıma vardırsa da eskisi gibi beni televizyona kitleyip de grand slam'ler kazanan agassi değildir artık*. zaten tenisi izlemekten hiç zevk almamış bir adam olarak artık uzaktan takip etmeye bile içim gitmiyor artık seni görmeyeceğim bir tenis dünyasında agassi.

  not: ha tenis izlemeyi sevmiyorum dediysem tenisten anlamıyorum diye anlaşılmasın yıllarca tenis oynamış turnuvalara katılmış bir insanım*. ama oynayan adam ivanisevic, agassi veyahut roddick değilse zevk almayan biriyim.
 • (bkz: #20497586)
 • efendiliği, sessiz-kontrollü heyecanı ile tenis sporunda hakettiği yeri alan gerçek bir efsane...
  özellikle topa vurmadan önce, elini ve parmaklarını gözlerinin önünden geçirip de öyle vurması yokmuydu, hiç unutmam...

  seni özleyeceğiz agassi..
 • agassi tenis tarihinin büyük şampiyonlarından ve en renkli simalarından. buradaki renkli lafı çok klişe durabilir ama bir başka efsane, dönemdaşı ve rakibi pete sampras'ın, hem kendi ifadeleri hem de bir çok biyografi ve anektodda anlatıldığı üzere oldukça "sıkıcı" bir insan olduğu göz önüne alınırsa, agassi'nin hem kortta hem kort dışında hataları ve sevapları ile tenis severlere katkısı daha iyi anlaşılabilir.

  kortların daha hızlı, servis atabilme yeteneğinin başarınızda daha belirleyici, oturmuş tenis tarzının daha file önüne dayalı olduğu bir dönemde agassi modern baseline oyunu ile de şampiyon olunabileceğini gösteren büyük bir tenisçiydi. servisleri, kariyerinin sonuna doğru gelişse de asla rakipleri korkutan bir silah değildi. file önüne gelmeyi de çok sevmezdi. ancak aklı ile oynayan bir oyuncuydu.

  bu yazıyı yazma sebebim ise, agassi hakkında sıkça dile getirilen ve bence yanılgı olan bir konu hakkında fikrimi söylemek için. kaldı ki bu yanılgı, istatistiklerin ve yüzeysel incelemelerin bizi nasıl istediğimiz sonuca götürebildiğini gösteriyor zannımca. agassi için bolca duyulan bir iddia, kendisinin gelmiş geçmiş en iyi servis karşılayıcılardan* biri olduğudur. agassi'nin servis karşılama yeteneği vasatın çok üstünde olmasına rağmen, bu iddiaya sebep olan gözlemler bence hatalı sonuç vermektedir.

  iyi servis karşılamadan ne anlıyoruz bilmem, zaten agassi ile ilgili bu iddiayı destekleyecek (ya da yanlış çıkaracak) istatistiklere de ulaşmak bugün için mümkün değil. ancak agassi'nin servis karşılama tarzı, riskli bir yöntemdi çoğu zaman. agassi rakip servis atarken bir taraf seçer, ve son anda fikrini değiştirmezdi. dolayısı ile servis geldiğinde eğer tahmin ettiği tarafa gelirse, karşıladığı toplar çok etkili dönerdi ancak elimde destekleyecek istatistik yok ama agassi döneminin "kendisine en çok ace atılan" yıldız oyuncularından da biriydi.
 • belki farklı bir tarih akışı içinde kendisi anadolu insanını temsil edecekti dünyada. neden derseniz köken olarak o da anadolu insanlarından gelme, ataları anadolu ermenisi çünkü. gerçek / tam adı da emmanuel aghassian'dır.
 • en yaşlı 1 numara. maç sonu seyirci selamla ritüeli vardı bir de.