şükela:  tümü | bugün
 • film teorisyeni olarak bilinir,orson welles, jean renoir, charlie chaplin hayranıdır,italyan neo realismo akımının savunucusudur..ünlü yönetmenlerin favori adamıdır francois truffaut
  les quatre cents coups diğer adıyla the 400 blowsfilmini bazin e adamıştır..
 • öğretmen okulunu bitirmiş; ancak kekeme olduğu için öğretmenlik yapmamıştır. 1951de zamanla bi sinema fenomeni olan cahiers du cinema’yı çıkarmaya başlar. cahiers du cinema başlangıcından itibaren modern sinema anlayısını tartısmaya baslar ve bu sinemanın ozelliklerinin belirlenmesinde önemli rol oynar: sinemanın paradoksu, soyut düşünceyi gerçeğin olabildiğince somut temsili ve yardımıyla anlatmasıdır. bu paradoks aracılığıyla özel bir gerçeklik anlayışı geliştirmiştir: bu gerçeklik, incelikli bir estetikle bezenmiştir. modern sinema, sineastın sürekli bu paradoksu yaşamasına dayanır.
 • sinemanın bir hikaye anlatma ortamı olmasındansa gerçekliği göstermesi gerektiğini savunur. yani bazine göre bir senaryoyu çekmeye çalışmaktansa sokağa çıkıp konuşan, kavga eden, koşturan insanları çekmek daha güzeldir. filmin insana olduğundan farklı bir gerçeklik sunmasına karşıdır, narrative tarza karşıdır, buna rağmen en sevdiği filmin yurttaş kane olması çok da tutarlı yapmaz kendisini.
 • "ekran, gerçekliğe açılan bir pencere değil, tersine, gerçeği örten, gizleyen, bütünlüğü içinden bir parçasını koparıp bize gösteren bir “kaş”tır" demiştir.
 • (bkz: sinema nedir)
 • bibliyografyası şöyledir;
  sinema nedir?, andré bazin (1967)
  orson welles, andré bazin (1979)
  fransız işgal ve direniş sineması: eleştirel estetiğin doğuşu, andré bazin (1982)
  zalimliğin sineması: bunuel'den to hitchcock'a, andré bazin (1982)
  chaplin üzerine makaleler, andré bazin (1985)
  jean renoir, andré bazin (1992)
  bazin iş başında: kırklı ve ellili yıllardan başlıca makaleler ve eleştiri yazıları, andré bazin, bert cardullo (ed.) (1996)
  bağımsızlıktan yeni dalgaya fransız sineması, 1945-1958; andré bazin, bert cardullo (ed.)
 • jean renoir kendisi hakkında:
  "andre bazin'in etkisinin yıllar boyunca eksilmeden süreceğine kuşku yok. bir gün sinema yok olsa bile, onun yazıları yaşayacak, kim bilir belki de gelecek nesiller sinemayı onun yazılarından öğreneceklerdir. onun yazıları ışığında insanoğlu kafasında, dörtnala koşan atları, güzel bir yıldızın yakın çekimini ya da ölen bir kahramanın kımıldayan gözünü, bir perde üzerinde hayal etmeyi deneyecektir. onun sayfaları, sinema sanatı yok olsa bile, kendini enkaz olmaktan kurtaracak ve arkeolojik kalıntılar gibi, hayal gücümüzü aşan sanatsal başyapıtları gün ışığına çıkartacaktır. " demiştir.
 • bundan 93 yıl önce bugün doğmuştu.
 • sadece fransız yeni dalgası değil, aynı zamanda auteur kuramı'nı da derinden etkileyen kuramcıdır. gerçekçi film anlayışıyla izleyiciyi daha bir öne çıkarmış, derinlemesine görüntü, plan-sekans gibi tekniklerle onun sadece gözlerini değil kafasını da çalıştırılmasını istemiştir. yaşamı kısacıktır; 40 yıl. fakat etkisi hala sürmektedir.
 • fransız sinema kuramcısıdır. genç yaşta ölmesine rağmen bugün bile kuramı en geçerli ve kapsamlı kuramdır. kuramının temelinde gerçekçilik yatar. nasıl ki en büyük biçimci kuramclardan sergey eisenstein sinemadaki en önemli olguyu kurgu olarak görmüştür, aynı şekilde bazin' de sinemadaki en önemli olguyu mizansen olarak belirlemiştir. bazin fikirleriyle fransız yeni dalgasını büyük ölçüde etkilemiştir. görüşlerini cahiers du cinéma adlı dergide makaleler şeklinde dile getirmiştir. ölümünden sonra bu makaleler toplanarak sinema nedir adlı kitap yazılmıştır.