şükela:  tümü | bugün
 • neredeyse her hollandalı'nın evinde cdsi bulunan hollanda'nın unutulmaz şarkıcısı. 1951 yılında amsterdam'da doğmuştur. 1979 yılında emi ile bir anlaşma imzalamış, "een vriend" ve "een beetje verliefd" şarkılarıyla listebaşı olmuştur.
  2004 yılında ölen bu sanatçının cenaze töreni amsterdam arena'da yapılmış, törene 40.000 kişi katılmıştır. töreni aynı zamanda televizyonlarının başında 5 milyon kişi izlemiştir.
 • wesley sneijder'ın evinden florya'ya giderken her gün arabasında dinlediği şarkıcı
 • tanıdık klasik şarkıları da felemenkçe seslendirmiştir, ve çok da heykeli dikilesice hissettirerek söyler. heykeli doğum günü hediyesi olarak amsterdam'da dikilmiştir.
 • türkiye icin muslum baba ya da zeki muren neyse hollanda icin andre hazes odur. hatta cok daha otesidir. amsterdam’in pijp semtinde fakir bir ailenin cocugu olarak dogmus ve tipik bir amsterdam cocugu olarak alkolizme yenik dusmustur. alkol bagimliligi nedeniyle kariyeri inisli cikisli olsa da, hollanda’da onu sevmeyen birini gormedim henuz. sarkilari inanilmaz damardir. sarkilarinda ki aciyi ve damari anlamak icin o kulturun bir parcasi olmak gerekiyor. amsterdam arena’da 45000 kisinin hep bir agizdan sarkilarini soyledigi cenaze toreni hollanda icin tarihi anlardan biridir.
 • oglu da andre hazes jr ismiyle piyasadadir ve bilip sevdigim tek hollandaca parca olan leef parcasini seslendirmektedir.

  parca kutlama olan her hollanda etkinliginde soylenir ve herkes bilir tabii.
 • rahmetli hollanda’nın en damar şarkıcılarından biriydi. her ajax maçı’nda şu bloed, zweet en tranen adlı meşhur şarkısı hep beraber söylenir. gerçi hafızalara kazınmış bir dolu şarkısı vardır. şarkılarındaki hüzün şarkıyı anlamasanız da size geçecektir.

  oğlu andre hazes jr. da bir o kadar ünlüdür.