şükela:  tümü | bugün
 • fatihler (le conquerants) isimli muhtesem edebi eserin fransiz menseili yazari.
 • işi gücü birakip cepheye savaşmaya giden bir fransız yazar... paris'te, opera'dan louvre'a giden bulvarın üzerinde andré malraux parkı vardır, içinde iki büyük heykel olan iki eş çeşmeden oluşur, etrafında güzel dükkanlar ve kuşlar vardır, son derece güzel bir parktır...
 • fransiz sosyalist yazar
  - l'espoir - umut isimli eserinde "savas saglikli insanlarin vucutlarina celik parcalari sokmaya calismaktir" demistir.
 • charles de gaulle hükümetinde bakanlık yapmış olan yazar
 • kod adı: colonel berger. 22 yaşında karısıyla gittiği kamboçya, anghor'da dünyaca ünlü khmer tapınağı'nın mozaiklerini sökmeye teşebbüs suçundan (dahası, "kadınlar tapınağı" denilen yerdeki tapınağa adını veren heykellerden birini küçük parçalara ayırıp bir gemiye yüklemeyi denemiş ) yakalanmıştır. tutuklamışlar. fransa'ya dönen karısının çabaları sayesinde serbest bırakılmış. daha sonra çin, afganistan ve iran'da yaşadı. bir ara roman yazmayı bırakıp sanat tarihine yöneldi. on yıl kültür bakanı olarak görev yaptı. 1969 yılında türkiye'de toplatılan kitabı "l'espoir - umut", otuz yıl sonra iletişim yayınları tarafından yeniden basıldı. yine attila ilhan çevirisi olan les conquérants yani "kanton'da isyan", tahsin yücel çevirisiyle yayımlanan "les noyers de l'altenburg- altenburg'un ceviz ağaçları" diğer kitaplarıdır. 1976 yılında yetmişbeş yaşındayken paris'te öldü.

  "
  bir hayat hiçbir şeydir, ama hiçbir şey de bir hayat değildir.
  une vie ne vaut rien mais rien ne vaut une vie*
  andre malraux
  "
 • umut adlı romanında ispanya iç savaşı'nı anlatmıştır.
 • evrenin sonsuzluğunda hayatın hiç bir anlamı olmadığını, insanın pasif kalmayıp hayatına bir anlam yüklemesi gerektiğini ve bu anlamın sanatsal yaratıcılıkta bulunabileceğini söyleyen yazar.
 • "the homeland of a man who is
  free to choose is where the biggest
  clouds accumulate"

  andre malraux
 • "1922'de bir khmer tapınağını görmek amacıyla kamboçya'ya gitti.tapınağın kabartmalarını sökmek suçundan bir süre hapis yattı.burası,malraux'un sömürge karşıtı düşüncelerinin geliştiği yer oldu.güneydoğu asya'da l'lndochine enchainee adlı gazeteyi kurdu. daha sonra çin'e geçerek devrimci eylemlerde bulundu.

  1929'da afganistan ve iran'da, 1934'te arabistan yarımadası'nda incelemelerde bulundu.1945'te roman yazmayı bırakarak sanat tarihine yöneldi.1958-1968 arasında fransa'da kültür bakanı olarak görev yaptı.çağın felsefi ve ideolojik yapısını sorgulayan malraux'nun yapıtlarında,burjuva toplumuyla ve bu toplumda yaşayan bireylerin varoluşsal sorunlarıyla bir hesaplaşmasını görürüz.

  en önemli eseri dünya klasikleri arasında bulunan insanlık durumu'dur"