şükela:  tümü | bugün
 • 20 ocak 1775 - 10 haziran 1836 tarihleri arasında yaşayan bu gün elektromagnetizma adıyla bilinen bilim dalını kuran fransız fizikçi..
 • iki elektirik akımı arasındaki magnetik kuvveti matematksel olarak etimleyen ve ampere yasası olarak adlandırılan bir elektromagnetizma yasası formle etti. gerçekleştirdiği bir çok deneyle de, elektromagnetizma konusunda o gün için bilinen olguları açıklamakla kalmayıp yenileri hakkında da ip uçları veren matematiksel bir kuramın gelişmesini sağladı. elektirik ölçme tekniklerini geliştiren ilk kişi olan ampere, serbestçe dönebilen bir iğnenin yardımıyla elektirik akımını ölçen bir aygıt yaptı.
  bu aygıt daha sonraları geliştirilerek "galvanometre" adını aldı..
 • rakamlari ogrenmeden hesap kitap i$ine girdigi bilinen, elektromanyetizma ustasi bilim adami.
 • elekrik akımı ile mıknatıslanma arasındaki ilişkiyi açıklayarak elektromagnetizmanın temellerini atmıs fransız matematik ve fizik bilgini.aynı zamanda elektrik akımının ölçülmesinde kullanılan ampermetre ve galvanometre gibi aletlerin yaratıcısdır kendisi.
 • zengin bir babanın oğlu olan andre marie ampere, 12 yasında babasının giyotin ile öldürülmesinden sonra bir süre akli dengesini kaybetmiş, daha sonra ilk eşini kaybettikten sonra mutsuz bir evlilik daha yapmiştir. eğer yanılmıyorsam kızı da sarhos bir askerle evlenmiş.
  babasının ölümünden sonra ölene kadar, bunalımlarla, sıkıntılarla, acılarla dolu bir hayatı olan bilim adamı

  mezar taşına da şu ifadeler yazılmış;
  tandem felix; nihayet mutlu
 • elektromagnetizma alaninda yaptigi katkilar ile maxwell tarafindan 'the newton of electricity' olarak adlandirilan, teorik kimya ve fizige yogun ilgi duymus 19.yuzyil matematikcisi.(bkz: ampere's law)
 • dalgın bir adammış.

  öyle ki, bir gün paris'teki mühendislik okulunda ders verirken, tahtayı sildiği bez parçasını mendil zannederek burnunu silmeye kalkmış. sokakta yürürken dahi fizik problemleri düşündüğü için çoğu zaman kaybolurmuş. bir gün, yine düşüncelere dalmışken cebindeki tebeşiri çıkarıp yol kenarındaki bir arabanın üzerine yazıp çizmeye başlamış, çevredekilerin gülüşmelerine aldırmadan çalışmasına devam etmiş.
 • para kazanmayı becerememiş bir adammış. kapıcısı bile gözlerinden yaş gelircesine gülermiş ona.

  bir kapıcının dahi güldüğü andre marie ampere'in toplumsal gelişmeleri ve hatta günümüz modern savaşlarını bismarck ve moltke'nin toplamından daha fazla etkilemiş olması ne kadar da tuhaftır.

  ayrıca (bkz: amper) onun adından gelmektedir.