şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dunyanin gelmis gecmis en unlu cello virtuozlerindendir.ozellikle akil almaz acelitesi ve arseteknigi ile one cikmaktadir...
 • türkiye'de andre navarra hakkında çok şey bilen, çok şey yaşamış olan ve andre navarra için çok özel bir insan yaşamaktadır. bu insan da fevziye sayarı dır. halam olan fevziye sayarı nın ağzından andre navarra ile yaşanmış hikayeleri dinlemenizi inanın çok isterdim.
 • 1911-1988 yılları arasında yaşamış biarritz şehrinde doğmuş dünyanın en iyi fransız çello virtuozlerinden biri. henüz 7 yaşında çello ve şarkı söyleme dersleri almaya başladı. henüz 9 yaşındayken toulouse konservatuvarı'na girdi ve 1924 yılında birincilikle mezun oldu. paris konservatuvarı'nda 2 yıldan daha fazla bir süre jules leopold-loeb'le çalıştı. 1929 kretly string quartet' katıldı ve 7 yıl boyunca onlarla başarılı performanslar sergiledi. ilk solo performansı 1931 yılında paris'teki colonne orchestrası'yla birlikte çaldığı lalo çello konçertosudur. 1933 yılında grand opera orchestra'nın baş çellisti olmuştur.

  navarra, özellikle vücudun doğal yapısına uygun tekniği ile sakatlanma ihtimalini sıfıra indiren ve kendisinin bulduğu birçok arşe ve sol el ekzersizi ile kasları zorlamadan yıllar içinde güçlendirilmesini sağlamış, arşede ve sol elde aceliteyi sağlayan buluşlarıyla çelloya katkıda bulunmuş bir eğitmendir. hatta bu ekzersizler sayesinde parmak kaslarını o kadar güçlendirmiş ki serçe parmağı ile bir kesme şekeri tuz buz edebiliyormuş. en iyi yorumları c. saint-saens'ın la minör çello konçertosu, e. lalo'nun re minör çello konçertosu ve schumann'nın la minör çello konçertosu yorumlarıdır. yaşarken ki en önemli eğitim merkezleri detmold ve paris'deydi. ayrıca oldukça atletik bir fiziğe sahip olan navarra aynı zamanda çok iyi bir boksör ve yüzücüydü. türkiye de onun tekniğini öğreten hocalardan biri h.ü. devlet konservatuvarı yaylı sazlar anasanat dalında hocalık yapan yr. doç. nuray eşen'dir.
 • youtube da bazı ders videolarının mevcut olduğu efsanevi çellist. hacettepe üni. devlet konservatuarındaki çello hocalarından doğan cangal, ali doğan ve nuray eşen navarra nın öğrencilerindendir. hacettepede de fransız ekolüyle viyolonsel eğitimi verilmekte.(bkz: hocamın hocasının hocası)
 • hacettepe üniversitesi devlet konservatuvarı'nda 1982 yılından beri hocalık yapan ve andre navarra'nın türk öğrencilerinden biri olan yrd. doç. nuray eşen aralık 2016'da vefat etmiştir. kendisi rahmetli benyamin sönmez'in de hocasıydı.

  http://www.sanattanyansimalar.com/…vefat-etti/2544/
  https://www.youtube.com/…atch?v=wq289anismi&t=1049s