şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 2001 yılında 5 çocuğunu sırayla banyo küvetinde boğarak öldürmüş kişi. yıllarca doğum sonrası depresyon ve psikoz gibi hastalıkları çektiği için mahkeme tarafından akli dengesi bozuk olduğu gerekçesiyle suçsuz bulunup yüksek güvenlikli bir akıl hastanesine yatırılmıştır.
 • 20 haziran 2001'de 37 yaşındayken 5 çocuğunu küvette boğaral öldüren hasta kişi. en küçük çocuğu mary 6 aylık olan andrea'nın, diğer çocukları noah 7, john 6, paul 4 ve luke 2 yaşındaydı. 5 çocuğunu da banyo küvetinde boğduktan sonra polise haber vermiş ve ilk açıklamalarında çocuklarının doğru yetişmediklerini, onları şeytanın ele geçirdiğini ve bu şekilde cennete gitmelerini sağladığını söylemiştir. kendisinin de idam edileceğini düşündüğü için polise haber vermiş fakat yargılama sürecinde postpartum depresyon geçirdiği düşünüldüğü ve psikotik belirtilerin de olduğu görüldüğü için akıl hastanesine yatırılması ve ömür boyu hapis cezaı ile cezalandırılması uygun görülmüştür.

  andrea yates'in hikayesi o dönemde medayada da fazlasıyla yer almasının yanında bilim dünyasında da önemli tartışmalara neden olmuştur. hatta lancet gibi prestijli dergilerde yayınlanan makalelere bile konu olmuştur. medyatik yanı da bir o kadar ilginçtir. örneğin çok sevilen desperate housewives dizisinin senaristinin bile ilk olarak bu vakadan sonra böyle bir dizi yapmayı düşündüğü iddia edilmiştir.

  vaka aslında birçok psikiyatrist için sıradan sayılabilecek bir psikotik depresyon vakası. fakat ilginç kılan ve trajik nokta elbette ki hastanın çocuklarının şeytan tarafından ele geçirildiğini düşünerek çocuklarını öldürmesidir. hatta kendisinin de öldürülmesi ile şeytanın yok edileceğini söylemiş.

  çocuklarını öldürdükten sonra hemen polisi ve kocası rusty'yi arayarak hemen eve gelmesini söylemiş. sonrasında eve gelen polisler noah'ın cansız bedenini küvette yüzerken, diğer çocukları ise ebeveynlerinin yatağında battaniyeye sarılı olarak bulmuşlar. daha önce de psikiyatrik problemleri ve intihar girişimleri olan andrea'ya ve kocasına kesinlikle bir daha hamile kalmaması önerilse de, beşinci çocuğu yapmakta kararlı olan çift bu trajik sonla karşı karşıya kalmış.

  daha ayrıntılı bilgi için şu makaleye ulaşılırsa okunmasını tavsiye ederim: mental health and justice: the case of andrea yates(faith mclellan, 2006)
 • çok uzun yıllar önce böyle birine ki adı ibrahim peygamber demişlerdi.
 • bu kadin tamam deliren bir aninda korkunc bir sey islemis ama kocasi nasil olur da o israrla hamile biraktigi kadin ve oldurdugu cocuklari hakkinda gulerek mulerek roportaj verip, dokumanter rollerine soyunuyor anlamiyorum. ugh ugh
 • trivium'un entrance of the conflagration şarkısına konu olmuş katil.