şükela:  tümü | bugün
 • 60'larin sonlarinda alman sosyalist ogrenci hareketine katildi baader. kisa surede eylemleriyle isim yapti, tutuklanmasi da uzun surmedi. 1970'de hapisten ulrike meinhof ve bir kac arkadasi tarafindan kacirildi, ve ikisinin ismiyle anilacak baader meinhof cetesini kurdular. 1972'de polisle girdigi catisma sonucu tutuklandi. tum cete uyeleri gibi o da korkunc psikolojik baskilara maruz kaldi. 1977'de ayni hapishanede bulunan ama hic bir iletisimi olmayan bir kac cete uyesiyle birlikte ayni gece kendi hucresinde intihar etti. veya rivayetlere gore, alman devleti tarafindan olduruldu..
 • gizli bir radyo ileti$imi oldugu one surulen 4 arkada$i ile intihar eden kizil ordu fraksiyonunun kurucusu. dunyanin en iyi korunan hucresi oldugu iddia edilen hucresinde, gizli tuttugu silahini cikarip, resmi raporlara gore bir el yastiga, bir el de duvara ate$ ettikten sonra (cati$ma susu vermek icin oldugu iddia edilir) intihar etmi$tir. intihar eden 4 ki$iden biri hastenede olmu$tur, diger biri kurtarilmi$tir. baader'in kiz arkada$i gudrun ensslin ise olu bulunmu$tur (asmi$ kendini). bu dort ki$inin alman hukumeti tarafindan olduruldugu sol camia tarafindan iddia edilsede stefan aust 1985 basimli ba$arili biyografisinde militanlarin kendilerini oldurduklerini kanitlamak yolunda buyuk adimlar atmi$tir.
 • büyük olasılıkla hücre de dahil olmak üzere hiçbir işkencede ideolojisinden ödün vermediği için alman hükümeti tarafından katledilmiş devrimci önder.
  (bkz: raf)
  (bkz: hücre)
  (bkz: wernicke)
  (bkz: f tipi)
 • "tek kurtarılmış bölge illegalite" diyen devrimci.
  ayrıca "o da" intihar etmemiş, hücresinde infaz edilmiştir.

  "gardiyanlar her zaman andreas'tan çekinirlerdi. o, gardiyanlarla konuşmalarının arasına, kendileriyle ilgili bilgilere ne kadar vakıf olduklarını sıkıştırır, evlerine ve arabalarına ilişkin çok özel bilgileri, cümlelerinin arasına özenle yerleştirirdi."

  http://www.barikat-lar.de/…ikat/ikincibar/5/raf.htm
 • batı alman medyası tarafından lüks araba tutkusu olduğu, araba çalması gerektiği zaman modellerini özenle seçtiği rivayet edilmiştir. bir keresinde çalıntı bir lüks otomobille hız yaparken tesadüf eseri yakalanmış.
 • 68 kuşağının almanya kanadı olarak bilinen raf'ta kıvrak zekası ve karizmasıyla önde gelenlerinden biri olmuştur.

  ulrike marie meinhof tanıştıktan sonra baader meinhof çetesini kurmuştur.

  banka soygunları için uzak bir yerde değil filistin'de eğitim görmüştür.ulrike ile bazı söyletilere göre sevgilisi yüzünden , bazı söyletilere göre ise ulrike'nin paranoyaklığından dolayı arası açılmıştır.

  cezaevindeyken baader meinhof çetesi'ne haber salıp eylemlere devam etmelerini söylemiştir. ulrike intihar ettikten ve bir çok çete elemanı yakalandıktan sonra kendisini yine muhteşem zekasıyla (!) solak iken sağ eline tabacayı alıp ilk önce yastığına , sonra şakağına sıkıp intihar etmiştir.
 • hakkında şöyle güzel bir çeviri var:

  http://www.haberfabrikasi.org/s/?p=16468
 • ölümü şaibeli olan alman devrimci. kesin olarak ispatlanmasa da intihar ettiği iddialarına karşılık infaz edildiği söylenir. zira ensesinden vurulmuş ve kurşun alnından çıkmıştır. intihar edecek kimsenin bunu yapması ihtimal dahilinde değildir. gerçi hakkında cinayet şüphelerini arttırmak için böyle bir şey yaptığı da düşünülebilir.
 • örgütün kurucularından gudrun ensslin'in de sevgilisiydi.
 • jean-paul sartre'in, 1974´te stammheim cezaevi´nde ziyaret ettigi raf militani.

  bir süre önce ortaya cikan dialog kesitlerinden ikilinin pek anlasamadigi görülüyor.

  baader´in bir gerizekali oldugunu düsünürüm hep, bundan kaynakli bir anlasmazlik olabilir.

  (bkz: gerizekalı ama cesur)
hesabın var mı? giriş yap