şükela:  tümü | bugün
  • vakt-i zamaninda almanya milli takiminin kalesini korumus olan, artik mazide kalmis bir zamanlarin basarili kalecisi.
  • almanya'nın gelmiş geçmiş en iyi kalecilerinden biri. oliver kahn eskiden köpke'nin yedeği konumundaydı.
  • soyadındaki e ve k'nin yerdeğiştirmesi ihtimalini, milli kaleci olduğu dönemlerdeki ilkokullularca herdaim neşe kaynağı olarak görülen şahıs.
  • küçükken idolümdü bu adam.çift katlı toplarla apartman arkalarındaki otoparklarda,meşin toplarla ortaokul hayatımın başlarında beton ya da asfalt zemin üzerinde gaz gaz oraya buraya atlamamın sebebidir.hem yakışıklı bir adamdı kanımca hem de inanılmaz kurtarışları vardı.
  • küçükken kafa göz yarma sebebim.. kendisi şeklen şöyle bir şeydir:

http://www.goleiros.com.br/fotos/koepke.jpg
    http://www.wedel-schulauer-tageblatt.de/…nebild.jpg
  • şu sıralar alman a milli futbol takımında kaleci antrenörlüğü görevini yapan eski file bekçisi.. penaltılara giden 30 haziran 2006 almanya arjantin maçında kenarda görünce tekrar çocukluğumu hatırlattı bana.. yetiştirdiği çocuk da` :lehmann` bugün 2 penaltı kurtararak kahraman olmuştur..
  • hafızam beni yanıltmıyorsa, kariyeri boyunca kendisine atılan penaltıların yüzde 30'unu kurtarmış bir şahsiyettir. sebeb-i hikmetini ise, atış sırasında hep bir tarafa daha yakın durması ve her zaman uzak durduğu köşeye atlaması olarak açıklamıştır. bildiğin tilkidir anlayacağın, bir köşeyi daha boş gören uyanık penaltıcılardan daha uyanık. evet böyle.
  • kendisinin kalede olduğu mahalle maçlarında, rakip takımın kalesini hans van breukelen korur.
  • 12 mart 1962 doğumlu, efsane alman kaleci. bana kaleciliği sevdiren 3-4 isimden biridir.

benim köpke'yle tanışmam, adam akıllı izlediğim ilk turnuva olan euro 96'ya dayanıyor. klinsmann'a hayran olmam sebebiyle almanya'nın bütün maçlarını seyrediyordum ve köpke süper maçlar çıkarıyordu. grup maçlarında gol yememişti, italya'nın süper oynadığı ve 0-0 biten karşılaşmada zola'nın penaltısını kurtarmıştı. yarı finalde unutulmaz ingiltere karşılaşmasında da şimdilerde tuncay'ın hocası olan southgate'in penaltısını kurtararak, almanya'nın finale çıkmasını sağlamıştı. bierhoff'un golleriyle gelen kupada en büyük paylardan biri de onundu.

almanlar her zaman çok iyi kaleciler yetiştirdiğinden, köpke ilk kez 28 yaşında milli olmuş. euro 96 öncesi 3 turnuva (90 dünya kupası, euro 92 ve 94 dünya kupası) bodo illgner'in arkasında yedek beklemiş. 98 dünya kupası'nda da çeyrek final oynayan almanya'nın kalesini korudu fakat çeyrek final maçında hırvatistan'dan 3 gol yedi. o maça kadar yine çok iyi maçlar çıkarttığını hatırlıyorum, özellikle meksika maçında çok iyi oynamıştı. 59 kez giymiştir milli takım formasını ve kaleyi oliver kahn'a devretmiştir.

boyu bir kaleciye göre kısa olsa da (1.82), müthiş refleksleriyle bu dezavantajını hissettirmiyordu. kulüp düzeyinde köpke'yi fazla takip ettiğimi söyleyemem. oynadığı önemli kulüpler şu şekilde; hertha berlin, nürnberg, eintracht frankfurt, marseille... ayrıca 1996'da en iyi kaleci seçilmiştir.

futbolu bıraktıktan sonra alman milli takımı'nda kaleci antrenörlüğü yapmaya başlamıştır. oliver kahn ve lehmann'ı çalıştırmıştır yani.

kulüp düzeyinde öyle üst düzey bir başarısı olmasa da, andreas köpke tarihe damgasını vurmuş kaleciler arasında her zaman hatırlanacaktır.