• sanırım 28 yaşındaymış, ismi aranan teröristler arasında (gruplar falan) da geçmiyormuş fakat kazanın en büyük sorumlusu olarak gösteriliyor.
 • ya kendisine iftira atılıyor ya da tam bir cani.
 • uçağın teknik hatasını örtmek, lufthansa nın hisse değeri ve marka güvenilirliği zedelenmesin diye kazanın tüm suçu üzerine atılan ölmüş insan.
 • eğer ben içi 150 yolcu ile dolu bir uçağı kasten pilot olarak düşürmek istesem, bunu andreas gibi dakikalarca süzülerek yapmam. bu uçak 10 dakikaya yakın bir süre, kademeli olarak ufak irtifalar kaybederek alp dağlarına çarpmıştır. ben bu psikopatlığı yapıyor olsam, direkt burnu aşağı verip 60 bilemedin 120 saniyede bu işi saatte 700 km hızla yaparım. bu süzülme ve normal yörüngede devam edilme olayının mantıklı bir açıklamasının yapılması lazım.

  misal biri çıkıp desin ki andreas hem kabin ekibi, hem kaptan pilot hem de yolcuların uçağın bilerek düşürüldüğünü anlamaması için bu yolu tercih etti. kimsenin paniğe kapılmasını, çığlık çığlığa kalmasını istemedi. 150 kişiyi öldürmeyi göze almış bir sayko neden böyle bir tercih yapar işte ben işin bu kısmını anlamıyorum ağa..

  edit: gözardı ettiğiniz bir şey var. şimdi gözlerinizi kapayın ve hayal edin;

  andreas sizsiniz ve uçağı yavaşça, süzülerek 149 kişi ile birlikte ölüme sürüklüyorsunuz. bu senaryoda uçak düşüyor gibi olmadığı için, normal rotasında ve sıkıntısız bir irtifada seyrettiği için "fark edilme ihtimalinde plan götünüzde patlayabilir." yani uçak süzülürken 8 dakikanın 7:30. dakikasında bile kaptan pilot içeri girip uçağın kontrolünü ele alabilse uçağı düşmekten kurtarabilir. hız stabil, stall durumu yok. kaptan uçağı sağlıklı bir şekilde ele alır, siz de yapamadığınız eylem yüzünden inanılmaz suçlamalara maruz kalır, hayatınızın geri kalanını hapiste geçirebilirsiniz. neden böyle mallığı göze alsın ki eleman?

  oysa saatte 700-900 km hızla uçağı dikine aşağı doğru indirmeye başlarsanız, bu fark edilse ve müdahale edilse bile toparlanması imkansıza yakındır. yani birileri içeri girse ve kontrolü ele almaya çalışsa bile en fazla 15-20 saniye içerisinde uçak inanılmaz bir g kuvveti ile yere çakılır. planınızın patlama ihtimali bence sıfırdır.

  bu adam pilot, kafası çalışan biri. neden zalimce planını riske atsın ki? elbette 150 kişiyi umursamayacak, peki planının başarısız olmasını da mı umursamayacak? dolayısıyla;

  "yani buna "öyle intihar olmaz böyle olmalıydı" demek, neden kendini asmamış da vurmuş? neden ilaç alarak intihar etmiş? neden köprüden atlamaya kalkmış ki gitsin bir binadan atlasın demekle aynı şey." kesinlikle değil.

  edit2: uçak istese de burun aşağı gidemezdi açıklamaları bence yeterli ve doğru değil. engelleyici sistemleri bilen bir yardımcı pilot çok daha kısa sürede uçağı çarpabilirdi. 90 derecelik açı ile vurması şart değil, istese 8 dakikada değil 2 dakikada uçağı çarpabilirdi.

  gelen mesajlar arasında en mantıklı olanını paylaşmak istiyorum;

  tekilasini satan bilge der ki;

  "belki de adam intihar olduğunun anlaşılmamasını istedi çünkü geriye bırakacağı bir ailesi var ve bu ailesi bütün nefreti üzerine toplayabilir. onları düşündüğü için belki de. ben o adamın yerinde olsam ailemin zarar görmemesi için kaza süsü vermek için elimden geleni yapardım."
 • belki aldığı maaş yüzünden belki de psikolojik sorunlar yüzünden yapmış olması kuvvetle muhtemeldir. bana daha çok bütün mürettebatın ölmesi şaibeli geldi. bu zamanda tüm yolcuların öldüğü uçak kazası mı kaldı? hem de avrupa'da. yıllar öncesinin zeplin faciasında kaldı benim aklım. böyle örnekler, hem de böyle gelişmiş teknolojiyle biraz ilginç geliyor.
 • herkesin başta dediği teknik nedenlerle düştüğü açıklanırsa firmaların büyük maddi kayıpla başbaşa kalabileceği, o nedenle kazanın pilotaj hatasına bağlanacağı konusunda nereden tutarsan elinde kalan bir pilot. eldeki bütün veriler, uçağı kasten düşürmesinin sürpriz olmayacağını gösteriyor.

  alman basınına göre, kendisini uzun zamandır tanıyanlardan bazıları 'ağır başlı ama çok depresif biri' şeklinde değerlendirmişler. her ne kadar almanya'da bir öğrenci olduğu için normal görünse de psikolojik ve teknik bir takım testlere hazır olmadığı için okulu bırakmış, tekrar başlamış. facebook sayfasında bugüne kadar beğendiği filmler ne hikmet ki executive decision ve non-stop adlı filmler. ayrıca beğendiği sayfalar arasında alpler, dağcılık ve doğa ile ilgili sayfalar da mevcut. uzun zamandır almanlarla çalıştığım ve istatistiksel olarak da çoğunun psikolojik/sosyal fobi gibi problemleri olduğu kanıtlandığı için (bir habere göre %15) pilotun arkadaki 149 kişinin hayatı önemli olmaksızın bencil bir şekilde ölüme götürmüş olması bana o kadar uzak bir ihtimal olarak gelmiyor.

  not: facebook sayfası sanırım soruşturma sonrası biraz değişiklik geçirmiş ve adının başına 'in erinnerung an' (anısına) gelmiş. söz konusu sayfaları görmek an itibariyle mümkün değil.
 • çocukluğundan beri kamikaze hayranı olmuş olma ihtimali de mevcut.. fazla rammstein da dinlemiş olabilir fleischgerruuuchhh in der luuufffft diye bağıran till amcadan etkilenmiş olabilir.
 • açılın komplo teorisinde çığır açacağım.. nasılsa atış serbest amk.

  netteki forumlada kendisinin yahudi olduğu iddia ediliyor, soyisminden de ben de öyle olduğunu düşünüyorum.

  şimdi kaptan pilotla bunun arası uçakta açılıyor savcının dediğine göre. kaptan uçuş esnasında sert ve kısa yanıtlar verip, bu elemanı bozuyor. bundaki sebep kaptan pilotun yahudileri sevmeyen, hatta daha ileri gideyim bir nazi hayranı olması olabilir mi?

  valla şu saatten sonra her şey olabilir anasını satayım.

  andreas da bunu sindiremeyip uçağı çakmış olabilir.
 • nişanlısından yeni ayrıldığı iddialar arasında. evinde önemli bir bulgu olduğu ancak henüz açıklanamayacağı da söylenmiş.
 • hiç tanımadığın bir berbere gidip gırtlağını uzatıyorsun "kes" diye. berbere ne kadar güvenebilirsek bir pilota da o kadar güvenebiliriz. nitekim berber de pilot da aynı cinnetten geçiriyor.
hesabın var mı? giriş yap