şükela:  tümü | bugün
  • kimi tarihcilere gore nazilere esir dustukten sonra, kimilerine gore de stalin ve kominizme duydugu nefretle almanlarin safina gecmis olan ve esir kamplarindan topladigi milliyetci ruslarla "rusya kurtulus ordusu"nu kurarak, sovyet ordusuna karsi savasan rus general. bu u donusunden evvel, savasin ilk zamanlarinda, kar kis demeden ustun bir komuta ile carpismis ve sovyet ordusunun en genc komutani unvaniyla nam salmisti.

    vlassov ve "rusya kurtulus ordusu"nun diger liderleri (aralarinda ss tumenlerinde savasan kazak ve ukrayna asilli subaylar da bulunmakta) savasin bitimi ile birlikte muttefik gucler tarafndan ruslara teslim edilmis (yine bazi kaynaklara gore de sovyet ordusu tarafindan yakalanmislar), yargilanip 1946 yilinda idam edilmislerdir.

    stalin'in en buyuk kurbanlarindan biri olarak bilinir. kanimca tam bir dostoyevski insani.
  • batının biricik "demokratı", büyük "insan halkları savunucusu", vietnam savaşında amerika'nın tatlış destekçisi aleksandr soljenitsin tarafından kahraman olarak görülen rus general. ayrıca soljenitsin, vlassov hakkında "rusya'nın özgürlüğü için mücadelelerin müjdecisi" diyebilecek kadar ileri gitmiş.
  • eski sovyet generali.

    oldu olası josef stalin'e karşıydı. leningrad kuşatmasının ardından esir düşmüş ve saf değiştirmiştir. wehrmacht bayrağı altında, rus bağımsızlık ordusu'nu* komuta etti. nispeten şanslı bir generaldi. zira, zamane almanya'sı için yabancı birlikler kıymetliydi. vlassov'un komuta ettiği birliği en modern teçhizatlarla donattılar. bu teçhizatların arasında, dahi mühendis ferdinand porsche tarafından tasarlanan, panzerkampfwagen vi tiger tankı da vardı. bu tank, öyle alelade bir tank değildi. 80 milimetrelik silahıyla, tankların içinde en çok korkulanıydı.