şükela:  tümü | bugün
 • book of geniusun 11 kıstasına göre gelmiş geçmiş en büyük 19. deha..toplam puanı 785dir..
  (bkz: carnegie mellon)
 • amerikan ders kitaplarında adı haftalık 1,2 dolarla çalışmaya başlayan ve güya bu haftalıktan servet yapacak kadar çok biriktiren finans kralı olara geçer. aslında servetini iskoçlardan oluşan arkadaş çevresinin ilişkilerini kullanarak bir çok işte çalışması ve daha da önemli sonraları zengin patronunun gelecek vadeden hisse senetlerine yatırmak üzere kendisine verdiği borcu kullanarak yapmıştır. finans kariyerine böyle başlar ve sonraları dünyanın en zengin adamlarından biri olur.
 • zenginliğin incili başlıklı makalenin sahibi. makalenin sonunda onurlu bir ölümle alakalı kendisine ait şu sözleri yerleri alıyor: ''bir adam ölür, arkasında milyonların zenginliğiyle. bu ölüm onursuzdur, şarkısız ve mısrasızdır. onun yaşarken ne kullandığı önemli değildir ve o adam yaşarken kullandığı değersiz şeyleri yanında götüremez. halkın yargısı şudur: ''bu adam utanç dolu bir zenginlikle ölmüştür.''
 • 2500' den fazla kütüphane kurdugu ve yardım işlerine 350 milyon dolardan fazla veren yeni dünyanın ilk multimilyonerlerinden demir çelik zengini adamı.
 • iscilerini cok cok kotu sartlarda calistiran, sayisiz kutuphane yaptirmasiyla unlu bir adam. ilginctir, kutuphane binasi yaptirir ancak icine kitap almazmis, bir daha da ilgilenmezmis o binayla.
 • hayatında yaptıkları ile yazdığı "gospel of wealth" makalesinde çelişkiler olan amerikan iş adamıdır.

  madem rekabet hukukuna bu kadar saygılısın, neden rekabeti önlemek için çelik endüstrisinde tekel kurdun diye sormazlar mı adama?

  ya da o zamanki çağın sorunu zenginlilğin idare edilmesi değil de o zenginliğin sadece üç beş adamın elinde toplanması olmasın?

  ya da zengin ile fakir arasındaki uçurum uygarlığın ölçütü değil de uygarlığın utancı olmasın?

  ya da ultra zenginliğinizi* meşru kılmak ve o dönemdeki hızla artan işçi ayaklanmalarının ve grevlerin tepkilerini biraz daha yumuşatmak için sosyal darwinizm yerine "gospel of wealth" savunarak, hayırseverlik gösterisi yapıp devlet kontrölünden, vergilerden kaçmak istemiş olmayasın andrew amca??
 • zenginliginin zirvesindeyken demir-celik isini jp morgan'a 480 milyon dolara satan is adami. miktar gozunuze kucuk geldiyse hemen belirtelim, bugunun parasiyla 310 milyar dolara denk geliyormus.

  (bkz: oha)
 • " muhammed'e bir teşekkür borçluyuz. başka hiç bir öğreti ya da disiplin, emperyalist politikalarımızı yaymak için bu kadar ideal bir ortam oluşturamazdı."
  andrew carnegie
hesabın var mı? giriş yap