şükela:  tümü | bugün
 • siyasi ideolojiler isminde siyasetle ilgilenen herkesin evinde bulundurması gereken, yanlı olmayan bir kitaba sahiptir.
 • mümtaz bir şahsiyetin kendisinden kendisinden "geniş olarak yararlandığı" insan. (bkz: #27061827)
 • mümtazer türköne'nin ingiltere'de basılan kitaplarındaki takma adıdır.

  (bkz: siyaset'teki intihal/#27066255)
 • mümtazer türkönenin kitaplayını araklayıp kendi adına kitap bastırmıştır. hırsız yani.
 • abd ve ingiltere'de siyaset bilimi alanındaki kitapları ders kitabı olarak sıklıkla tercih edilen akademisyen ve yazar. özellikle politics kitabı shively'nin power & choice'u ile beraber bu alandaki en iyi eserdir. web sitesi için; http://andrewheywood.co.uk/
 • kendisini, ingilizcenin en az kullanılan, unutulmuş, öğretilmeyen ve çok daha bilindik eş anlamları olan kelimelerini kitaplarında kullanmaya adamış bir zat.
 • siyaset biliminde kapsamlı bir tanıma imza atmış, tarihsel, kültürel, sosyolojik, teknolojik, ideolojik ve ekonomik düzlemlerde siyasetin etkisi ve siyasetin bu kavramlara olan etkisini hem geçmiş, hem yakın tarihteki örneklemelerle ve hatta örneğin kendisini özneleştirerek onun üzerinden tanımlaştıran, benim için siyaseti kafanızı karıştırmadan yalın bir düzlemde anlatan başarılı akademisyen yazar.. hem siyasi ideolojiler hem de küresel siyaset kitabını tam bitirememekle birlikte az buçuk okumuş biri olarak tavsiye ederim.. bu tür mevzuları seviyorsanız kitaplığınızda muhakkak bulunsun.. ıhtiyaç duydukça bakılacak kaynaklardan biridir kendisi..
 • andrew heywood, önde gelen bir siyaset bilimi ders kitabı yazarıdır. britanyalı olan heywood, croydon college’ın yardımcı müdürlüğü ve orpington college’da yöneticilik görevlerinde bulunmuştur. 20 yılı aşkın bir süre siyaset bilimi bölümlerinde dersler verip bölüm yöneticiliklerini ifa etmiştir. şu anda yayınevlerine danışmanlık yapmaktadır. heywood’un dünyada ve türkiye’de çok satan ders kitapları şunlardır:

  (bkz: siyasi ideolojiler)
  (bkz: siyaset)
  (bkz: siyaset ve uluslararası ilişkilerin temel kavramları)
  (bkz: küresel siyaset)
  (bkz: siyaset teorisine giriş)

  bu kitaplar siyaset bilimi ve uluslararası ilişkilerle ilgilenen herkesin başucu kaynaklarıdır.
 • siyaset kitabinin 4. baskisinin turkcesi var ise alabilirim sizden yardimci olabilecekler yesillendirirse sevinirim
 • siyaset bilimi alanındaki kitaplarının birçok okulda ders kitabı olarak okutulduğu akademisyen yazar. özellikle siyasi ideolojileri açıklarken takındığı objektif tavır sayesinde kitabı okurken kalemimi elimden bırakamıyorum. yalnız kitapların türkçe çevirilerinin berbatlığı nedeniyle orjinal dilinde okumakta fayda var.
  kuhn'un siyasi ideolojiler hakkındaki görüşlerine değindiği bir kısım ;

  ''according to kuhn, the natural sciences are dominated at any time by a single paradigm; science develops through a series of 'revolutions' in which an old paradigm is replaced by a new one. political and social enquiry is, however, different, in that it is a battleground of contending and competing paradigms. these paradigms take the form of broad social philosophies, usually called 'political ideologies': liberalism, conservatism, socialism, fascism, feminism and so on. each presents its own account of social existence; each offers a particular view of the world. to portray these ideologies as theoretical paradigms is not, of course, to say the most, if not all, political analysis is narrowly ideological, in the sense that it advances the interests of a particular group or class. rather, it merely acknowledges that political analysis is usually carried out on the basis of a particular ideological tradition. much of academic political science, for example, has been constructed according to liberal-rationalist assumptions, and thus bears the imprint of its liberal heritage.''