şükela:  tümü | bugün
 • lakabi old hickory olan bay ba$kan.
 • appalachian daglarının batısındaki bölgelerden çıkan ve doğrudan halkın oylarıyla seçilmiş ilk abd başkanı.
 • floridanın askeri yöneticiligini ve new orleans cephesinin generalliğini de yapmış amerika birleşik devletleri başkanı. bugunun demokratik partisinin temellerini atmıştır. old hickory denir kendisine çünkü tam anlamıyla daglardan gelmedir, sert bir generaldir. kadrolaşma sistemini amerika'da uygulayan ilk insanlardan biridir. köleliği savunmuştur hep, kızılderililerden nefret eder ama beyaz saray'ı halk partisine açmıştır ve döneminde alkol kullanma oranı tavan yapmıştır.
 • eşi rachel jackson boşandıktan hemen sonra onunla evlenmiş. bu kadın, beyaz saraya gelin giden ilk dul olur. o devirde bu taşak malzemesi olur; ama andrew jackson karısına dil uzatanları düelloya davet etmekten kaçmaz ve onları teker teker öldürür. hatta karısı öldükten sonra bile onun anısına saygısızlık yapanlar olursa yine düelloda cevabını verir.

  en ünlü düellosu da; vaktiyle 26 leşi olan ünlü düelloculardan charles dickinson ile gerçekleşmiş. iş konusunda anlaşmazlık yaşamış, olaylar rachel ablaya hakarete varınca düello kaçınılmaz olmuş. ilk dickinson ateş etmiş kurşun jackson ın göğsüne isabet etmiş, jackson sol eliyle göğsünü tutmuş sonra sağ elindeki tabancasını kaldırıp yavaşca dickinson ı hedef alıp, silahını ateşlemiş ama, silah tutukluk yapmış bu sırada dickson yusuf yusuf sırasının gelmesini bekliyormuş ` :düello kuralları` jackson bir daha denemiş ve dickinson ı yere sermiş. dickson kaldırıldığı kulubede 20dk içinde yaşamını yitirirken, jackson ın da iyileşmesi haftaları bulmuş.

  ayrıca andrew jackson abd nin suikast a uğrayan ilk başkanı olmasının yanında, suikastçisini öldüren ilk başkan olma unvanı da taşıyor. suikastçi silahını çekip jackson ın karşına çıktığı anda jackson çabuk davranıp silahını çekip adamı vurur.
 • pink floydun efsanevi ses mühendisinin adı
 • mezar tasinda abd'ye baskanlik yaptigi yazmamaktadir.
 • atlanta falcons takımında offensive line pozisyonunda oynayan amerikan futbolu oyuncusu.
 • kendisinin resmi 20 dolarlık banknotların ön yüzünde yer almaktadır ve bu durum şiddetli ironiktir. peki neden?
  1830'lu yılların başında jackson abd başkan'ı iken bankacılık sistemine ve gerçekte hiçbir maddi değeri olmayan materyallerin para olarak kullanılmasına karşı çıkmaktadır. hatta bu doğrultuda abd'nin o dönemdeki tek ulusal bankası ve ikinci bankası olan second bank of the united states'e kelimenin tam anlamıyla savaş açmış, banka'nın müşterilerinden para kabul etme gibi birtakım yetkilerini lağvetmiştir. banka yetkilerini yenileyemez ve bir mühlet sonra da batar. yine aynı dönemde devlet arazilerine karşılığında ödenecek bedelin yalnızca altın ve gümüş paralar halinde veya altın-gümüş bankalarının senetleri şeklinde olduğu takdirde kabul edileceğine dair bir zorunluluk getirmiştir.
hesabın var mı? giriş yap