şükela:  tümü | bugün
 • hakkında impeachment yapılan ilk abd başkanıdır.
 • temsilciler meclisi’nde azledilmiş ilk abd başkanı.
 • trump'in impeachmenti ile gundeme gelen, impeach edilmis ilk abd baskani. kendisi secilmis bir baskan degildir, baskan lincoln'un ikinci donemindeki yardimcisidir. lincoln'un suikast sonucu hayatini kaybetmesi ile abd'nin 17nci baskani oluyor.

  abd ic savasinin sonuna dogru gelinirken lincoln ikinci donem secimine hem cumhuriyetcileri hem de savas karsiti demokratlari ceker diye cumhuriyetci parti altinda degil, milli birlik (national union) partisi adinda katiliyor. yardimciligina ise konfederasyonu degil union'i destekleyen guneyli bir demokrat olan andrew johnson'i seciyor. lincoln 4 mart'ta ikinci donemine basliyor, 15 nisan'da hayatini kaybedince johnson hasbelkader baskan oluyor.

  johnson her ne kadar union'i destekleyen biri olsa da koleligi eyaletlerin tercihine birakalim, ayrilikci guneylilere asiri ceza vermeyelim gorusunde. cumhuriyetci cogunlugundaki kongre ise tam tersi dusuncede olunca baskanligi hep kongere ile kavgali geciyor. bir suru veto ettigi yasa var, kongrede cumhuriyetciler veto-ustu cogunlukta olunca yasalari oyle geciriyorlar. bu sekilde gecen bir yasayla kongre onayi olmadan belli gorevlerdeki kisileri baskan gorevden alamaz deniliyor. johnson ise savas bakanini gorevden alinca ipler tamamen kopuyor ve impeach ediliyor. hikayesi bu.

  senato durusmasinda ise o sirada abd'de 54 senator var (savas sonrasi bazi guney eyaletlere hala temsiliyet hakki verilmemis). gorevden alinmasini gerektiren ucte iki cogunluk icin 36 senatorun evet demesi lazim. senatoda durum 45 cumhuriyetci-9 demokrat. hepsi kendi partisi icin oy verse rahatlikla gorevden alinacak. tum demokrat senatorler karsi oy veriyor ama 10 cumhuriyetci daha onlara katilinca tum maddeler 35-19 reddediliyor. gorevden alinmiyor ve baskanlik suresini o sekilde tamamliyor. 1868 secimlerinde ise zaten aday gosterilmiyor.

  baskanligi sonrasi 1875'de tennessee senatoru olarak kongreye geri donuyor ama omru vefa etmemis ki goreve basladiktan birkac ay sonra hayatini kaybediyor. bu kisa senatorlugunden oturu andrew johnson ayni zamanda baskanligi sonrasi kongreye secilmis tek abd baskani.
 • jfk isimli şovmen ruh hastası varken istese bile amerikan tarihinin en kötü başkanı olamayacak olan vasat başkan. tipine baktım gekas'a benziyor, ceza sahasında etkili goller atabilirmiş yaşasa.
 • yukarıdaki bilgilere ek, zaten bu yaşananların sonucu olarak anketlerde amerika birleşik devletleri'nin gelmiş geçmiş en kötü başkanı çıkmaktadır. yine bir tesadüftür ki (değil aslında. o dönem abd'si bombok bir yer belli ki) en kötüler listesinde bir üstünde de abraham lincoln'den bir önceki başkan james buchanan çıkar. lincoln ne büyük bir adammış ki iki rezil herifin arasında güneş gibi parlamış resmen.
hesabın var mı? giriş yap