şükela:  tümü | bugün
  • andrew yilmaz ng.

stanford üniversitesi'ndeki hayvan machine learning hocası.

youtube'ta videoları mevcut stanford engineering everywhere dalgasından dolayı.

şimdi de online ders olayına girmiş bulunuyor.

sözlükteki gençler adıma başlık açmamışlar dedi bana, koştum geldim.
  • lise yillarimda stanford'i arastirirken bu elemanin web sitesine girmistim. ana sayfasinda ters ucan bir helikopter fotografi vardi. birkac yazisini okuduktan sonra bu adam ilginc seyler yapacak demistim kendi kendime. yillar gecti.

kendisi ile ilgili cok iyi bir makale yayimladi wired:

the man behind the google brain: andrew ng and the quest for the new ai
  • gun itibariyla baidu yu birakmistir. 1300 ai calisaninin basi olarak calistigin pozisyondan istifa etmek. gozumde @potus dan daha prestijli bir pozisyondaydi.

ayrica belirtmek isterim ki, stanford'da verdigi deep learning dersini almak icin ders kaydi yaptiriyim aliyim gibi bir durum soz konusu degil. dersi almadan oncr sparse encoding ile ilgi bir proje odevini yapiyosun ve gecersen dersi almaya hak kazaniyorsun. hey allah'im ne gunlere kaldik.

ya beni milletim secip gondermis oraya, ya sen kim oluyorsun ya?
  • machine learning videolarini severek izledigim profesor. dersleri ingiliz cin karisimi bir aksanla tane tane anlatiyor. arada sirada saka yapiyor ve genel olarak tavirlari cok rahat. stanford universitesine de bu videolari kullanima actiklari icin tesekkur ediyorum. machine learning serisinin tamamina asagidaki youtube playlistten ulasilabilir:

http://www.youtube.com/…ersity#g/c/a89dcfa6adace599

ben sahsen online egitim icin cekilmis videolardan ziyade bizzat kampusteki ders sirasinda cekilmis videolari tercih ediyorum. andrew sinifa karsi konusurken daha rahat gibi (http://www.ml-class.org/ ' daki videolara kiyasla)
  • courseradaki machine learning dersinde, advanced optimization algoritmalarını "gradient descent on steroids" diye tanımlayan ve beni yaran hoca. daha açıklayıcı olamazdı.
  • geçen yıl, value messaging/marketing projeleri ile ilgilenirken birkaç b2b, startup işi ile ilgili ai implementation araştırmaları yapıyordum ve ycombinator çalışanları ile leo gibi e-learning sektöründeki insanlarla da sık sık iletişim kuruyordum. sayın andrew ng de; reddit'te, slack ve band gruplarında, twitter'da... kısacası, hemen her yerde karşıma çıkıyordu ve beni takip etmeye başlamıştı. kendisine hayranım, benim için o kadar üst düzey bir insan ki idol olarak dahi göremiyorum kendisini. o, ai dünyalarının premsesiyken ben, basit bir feautre engineer olarak itim, köpeğim sadece. ama bir süre sonra, o hesabı sadece türkçe tweet'ler için kullandığımdan dolayı, sanırım "ne diyor lan bu!" diyerek takibi bırakmıştı. oysaki ben "andrew ng, beni takip ediyor olm." diye hava atıyordum.

canı sağ olsun. dün kız kardeşiyle tanıştım, şimdilik sadece müzik muhabbeti yapıyoruz, kendisi slowdive ve mojave 3 hayranıymış. muhabbeti biraz daha geliştirebilirsem, abisine yanlayacağım. carbon black'teki işimden çok memnunum, ailemin olmadığı kadar destek oldular bana ama andrew abimiz, bana uk şirketleri için kapıyı açarsa, süper olur.
  • “ai for everyone” adlı eğitim videolarını çok beğendiğim yapay zeka gurusu. ai is the new electricity dediğinde yüzünde güller açar.
  • bayağı bir yerden deep learning öğrenmeye çalıştım ama benim kavrama stilime göre calculus, linear algebra, istatistik ve kodlama dengesini en düzgün şekilde kuran ve her adımın mantığına da eğilen program kendisinin coursera'daki deep learning specialization programı.

öyle kimi yerlerdeki gibi "bas geç kodu" şeklinde bir anlayış yok.
  • artificial ıntelligence is the new electricity.”
    sözü ile değişimin devrimselliğini tarifler.
  • şöyle de bir soru cevap şeysi vardır. ufkumuzu açar, soru işaretlerimizi giderir bir nebze. her cevap içimizi açmasa da okuyalım bence.