şükela:  tümü | bugün
 • andrei platonov (1899-1951), yirminci yüzyıl rus edebiyatının en önemli yazarlarındandır. şiir, öykü, kısa roman türlerinde yapıtlar kaleme almıştır. toplumsal yaşam içinde bireyin yerini, ilerlemeci anlayışı ve her tür siyasi yapıyı sorgulayan yapıtlarıyla rus edebiyatını derinden etkilemiştir. can türkçede yayınlanan ilk romanıdır.
 • metis, dönüş isimli yeni kitabını bastı. içe işleyen, derinden giden inanılmaz güzel hikâyeler.
 • k dergi'de gördüğüm, merak ettiğim yazar. komünizm içinde yaşayıp, çarpıklıklarını dile getirebilen bu yüzden de stalin tarafından yasaklanarak çok acılar çekmiş dergiye göre. okunulası.
 • son olarak can isimli romanı metis tarafından yayımlanmış, sosyalist ruhunu kaybetmeden rejimdeki uygulamaları eleştirmeyi, toplumsal gerçekçilik akım nam duvarı ironisiyle delmeyi başarabilmiş yazar. "1925 yılında yayımlanan ve 1905 yılında potemkin zırhlıs’ındaki isyanı konu edinen black sea revolt of 1905 adlı kitabı bolşevik parti’nin resmi yayını ilan edilmiş" olsa da bununla yetinmemiş, asık yüze mizahla karşı durmuş, başka türlü bir şeyin hayalini böylesi bir dille kurmuştur. kitabıyla ve kendisiyle ilgili leziz bir yazı için: http://www.radikal.com.tr/…06.09.2010&categoryid=40
 • ölümü çok fenaymış, oğlunun elinden olmuş, yok devletin elinden, bilemedim. çalışma kamplarında verem olan oğlu döndüğünde babasına bulaştırmış, 52 yaşında hayatını kaybetmiş. dönüş kitabında çöl rüzgarı adında nazilerin eziyetini anlatan kurgusu içeriğinden dehşet bir öykü var, nazilerin de filmlerini çekip duranların da canına okumuş, olayı bitirmiş.
 • "platonov’un yaşamının son yıllarını bir edebiyat fakültesinde yerleri süpüren, yandaki küçük odada yatıp kalkan, sabahları okula gelen -onun romanlarından ve öykülerinden habersiz- edebiyat öğrencilerini seyreden bir hademe olarak geçirdiğini öğrendiğimde ağzım açık kalmıştı. xx.yüzyılda yaşamış büyük yazarlardan biri olan platonov’un bu acayip, hüzünlü, sıradışı yaşamı bilmecelerle doludur. sovyetler yıkılana dek kitapları hep yasaklı olmasına rağmen ne cezaevine girmiş ne de sürgünde öldürülmüştür. bunu nasıl başardığını kimse açıklayamıyor. " (buradan)
 • "sosyalizm ve kötülük. bir araya gelmesi imkansız iki şey. şu anda kötülüğün en gaddar biçimi troçkizmdir. aramıza sızan bu faşizm virüsü sovyet halkını tek vuruşta yok etmek için kalbinin en derin yerine ulaşmaya çalıştı."

  http://sarapdumanlari.wordpress.com/…-temelleri-ii/
 • ülkemizde fazla tanınmadığını düşündüğüm önemli yazar. devrimci yazarımızın "sakıncalı" bulunmasının sebebi sovyet devrimine eleştirel bakış açısı olmalı.
  bana kalırsa, sadece rus edebiyatı için değil dünya edebiyatı için de en önemli yazarlardan biridir.
 • onu özetleyecek bir cümlesi:

  "yaşadım ve çürüdüm."

  andrei platonov
 • eserleri stalin döneminde yasaklılar arasına girmiş ve 1991’e kadar dünyadan gizli kalmış yazar. eserleri, yeni yeni türkçeye çevrilmektedir.